Erişilebilirlik

IŞİD Bu Kadar Genci Nasıl Etkiliyor?


IŞİD Bu Kadar Genci Nasıl Etkiliyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00

Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü’nden Doçent Dr. Cengiz Tomar, örgütün şu anda bir toprak sahibi olarak görünmesinin, Irak ve Suriye’de bazı bölgelerin kontrolunu elinde tutmasının, batıdan dini bilgileri zayıf gençleri saflarına katmasında etkili olduğunu söyledi

Amerika öncülüğündeki koalisyonun IŞİD’le mücadelesi sürerken, dünya güçleri örgüte katılımın önüne geçme yolları arıyor. Peki kendilerini İslam Devleti olarak tanımlayan örgütün eylemleri ne kadar İslami? Dahası, böylesi korkunç eylemlere imza atan bir örgüt nasıl oluyor da bu kadar genci saflarına katabiliyor? Bu soruları Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü’nden Doçent Dr. Cengiz Tomar yanıtladı.

Tomar, örgütün şu anda bir toprak sahibi olarak görünmesinin, Irak ve Suriye’de bazı bölgelerin kontrolunu elinde tutmasının, batıdan dini bilgileri zayıf gençleri saflarına katmasında etkili olduğunu söyledi.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG