Erişilebilirlik

'IŞİD Hava Saldırılarına Uyum Sağlıyor'


'IŞİD Hava Saldırılarına Uyum Sağlıyor'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı düzenledikleri hava saldırılarına karşı militanların yeni taktikler geliştirdiklerini açıkladı

Amerika Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, koalisyon güçlerinin IŞİD’in Irak ve Suriye’deki mevzilerine düzenledikleri hava saldırılarına karşı militanların yeni taktikler geliştirdiğini söyledi. Amerika'nın Sesi muhabiri Michael Bowman’ın haberine göre, Genelkurmayı Dempsey, IŞİD militanlarını yenmenin zor ve karmaşık olacağını yineledi.

Kobani’de şiddetli çatışmalar sürüyor. IŞİD militanlarının yayınlandığı videolarda, sokaklarda ve evlerde geçen çatışmalarda sivillerin nasıl kıstırıldıldıkları ve göçe zorlandıkları görülüyor. Irak’ta, hükümet güçleri bombalı saldırılar sonrasında Bağdat’ın hemen dışında militanlarla çatışmalarını sürdürüyor.

Ancak Amerikalı komutanlar, hava saldırılarının IŞİD militanlarının kendilerini gizlemek üzere geliştirdikleri taktiklere rağmen Bağdat ve Erbil’e ilerleyişlerini durdurmayı başardığına dikkat çekiyor.

General Dempsey: “Düşman bizim saldırılarımıza karşı taktik geliştiriyor. Bu da bizi zorluyor. Nasıl manevra yapmaları gerektiğini ve kendilerini halk arasında nasıl gizlemeleri gerektiğini biliyorlar. Bu nedenle bulabildiğimiz her hedefe operasyon düzenleyeceğiz.”
Chuck Hagel: “Bu tehlikeli bir durum ve bunun farkındayız”

Şili ziyareti sırasında, Amerika Savunma Bakanı Chuck Hagel koalisyonun hava saldırılarını sürdüreceğini söyledi:
“IŞİD’i zayıflatmak ve sonunda da yok etmek uzun vadeli bir çaba gerektirecek. Bu karmaşık ve zor bir görev. Bunun için birçok faktör gerekiyor; koalisyon ortaklarının, güçlü kararlı, istikrarlı ve birleşik bir Irak devletinin ayrıca güçlü Suriyeli muhaliflerin uzun sürecek çabaları lazım. Bu hızlı veya kolay olmayacak.”

Daha karamsar bir değerlendirme IŞİD’in aslında savaşı kazandığını savunan Cumhuriyetçi Senatör John McCain’den geldi.

General Dempsey ise Amerika’nın Irak'a asker göndermesinin şu an gerekli olmadığını, ancak Amerikalı askerlerin Irak güçlerine IŞİD’in kontrolünde bulunan bölgeleri tekrar ele geçirebilmeleri gibi önemli misyonlarda eşlik etmesi ve eğitim vermesinde yarar gördüğünü bildirdi.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG