Erişilebilirlik

IŞID Irak’taki Son Kalesini Kaybetti


Irak güçleri IŞID’in Irak’ta kontrol ettiği son kasaba olan Suriye sınırındaki Rawa’yı militanlardan temizledi.

Rawa’nın alınması, örgütün 2014’te Irak ve Suriye’de ilan ettiği sözde halifeliğin bölgesel iktidarını sona erdiriyor.

Suriye ordusu da IŞID’e karşı zafer ilan etmişti, ancak IŞİD militanları geçen hafta Irak sınırı yakınındaki Albu Kemal kasabasına ve bölgedeki köylerle çöl alanlara yeniden sızdı. Buralarda çatışmalar tekrar başladı.

IŞID artık gerilla tarzı savaşıyor

Hem Irak’ta hem de Suriye’de IŞID’le mücadele eden kuvvetler şu aşamada yeni bir çatışma biçiminin, gerilla tarzı savaşın militanların taktiği haline geldiğini belirtiyor.

Irak Başbakanı Haydar Ebadi, Rawa kasabasının rekor sürede ele geçirilmesinden dolayı Irak ordusunu tebrik etti.

Ordu sözcüsüne göre Irak kuvvetleri şimdi çöle kaçan militanların yerini tespit edecek ve Irak’ın sınırlarında kontrolü sağlamaya odaklanacak.

Rawa kasabası Suriye sınırında yer alıyor. Suriye ordusu da kendi sınırları içinde IŞID kontrolündeki son sınır kasabası olan Albu Kemal’i geçtiğimiz günlerde militanlardan temizlemişti.

Albu Kemal’den Irak’taki El Kaim kasabasına geçilebiliyor. Militanlar ay başında bu sınır geçişinin kontrolünü kaybetmişti. Burası IŞID’in savaşçılarını ve ekipmanını taşıması için önemli bir kapıydı. Ayrıca grubun lideri Ebubekir El Bağdadi’nin de Suriye-Irak sınırında uzanan çöl bölgesinde saklandığı sanılıyor.

IŞİD başkentlerini kaybetti

Bu yıl iki fiili başkenti, Irak’taki Musul’dan ve Suriye’deki Rakka’dan çıkartılan IŞID’in savaşçıları gittikçe küçülen bir çöl alanında sıkışıp kalmış durumda.

Irak’ta IŞİD’e karşı, hem Amerika liderliğindeki koalisyon hem de İran tarafından desteklenen Irak ordusu ve Şii paramiliter gruplar mücadele ediyor.

Irak ordusu bir yandan IŞİD’e karşı savaşını yoğunlaştırırken diğer yandan da Eylül ayında bağımsızlık referandumu düzenleyen kuzeydeki Kürtlere geçen günlerde askeri operasyon düzenledi.

Uluslararası Kurtarma Komitesi, IŞID’ın askeri olarak bozguna uğratılmasının sivillerin artık güvende oldukları anlamına gelmediği konusunda uyarıyor. Komiteye göre neredeyse 3,2 milyon kişi yıllar süren savaşın ardından evlerine dönmek istemiyor ya da dönemiyor. 11 milyon kişi ise insani yardıma muhtaç.

Grubun Irak direktörü Wendy Taeuber “Bugün Irak halkı için tarihi bir gün. Ancak uluslararası toplum IŞID’in bölgesel kontrolünün sona ermesini, yıllar süren çatışmalardan çıkan Irak halkına karşı sorumluluklarının da sona ermesi olarak görmemeli” diyor.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG