Erişilebilirlik

IŞİD Kobani'ye Saldırdı: 42 Ölü


IŞİD militanlarının Suriye’nin Kobani kentine yaptığı saldırılarda en az 42 sivilin öldüğü, 50’den fazla kişinin de yaralandığı bildiriliyor. PYD kontrolundaki kente YPG ve Özgür Suriye Ordusu kıyafetiyle sızan IŞİD militanlarının üç ayrı bölgeyi hedef aldığı bildirildi. Kentte çatışmalar sürüyor.

Yaralılar, Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alındı.

Yine ‘Türkiye’den geçtiler’ iddiası

YPG kaynakları, IŞİD militanlarının bir bölümünün Kobani’ye Türkiye’den geçtiğini, en az üçünün de saldırılardan sonra Türkiye’ye kaçtığını iddia etti.

Şanlıurfa Valiliği bu iddiaları yazılı bir açıklamayla yalanladı. Valilikten yapılan açıklamada, ‘patlama sonrası yaralanan 41 kişi Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştır. Hastaneye getirilen yaralılardan biri hastanede hayatını kaybetmiştir. Diğer yaralıların tedavileri devam etmektedir. IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden Kobani’ye gittiği iddiaları asılsız olup, elimizdeki veriler örgüt üyelerinin Suriye’nin Cerablus kentinden Kobani’ye sızdığını ispatlamaktadır. Bölgedeki hassas durumu provoke etmek isteyenler olabileceğinden bütün halkımızı sağduyuya davet ediyoruz’ dendi.

Valiliğin kamuoyuyla paylaştığı iki videoda saldırıda kullanılan araçların Türkiye’den gelmediği görülüyor.

Kurtulmuş: IŞİD’lilerin Türkiye’den girdiği yalan, iftira ve kirli propaganda

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da IŞİD militanlarının Türkiye’den geçtiğine yönelik iddiaları ‘karalama kampanyası’ olarak niteledi. Başbakan Yardımcısı, ‘bir takım kirli odaklar Kobani'deki son saldırıyı bahane ederek Türkiye'yi de hedef tahtasına oturtmaya çalışıyorlar. Türkiye'yi de her zaman yaptıkları gibi karalama kampanyasının konusu, muhatabı haline getirmeye çalıyorlar. 'Bugün Kobani'deki bombayı patlatan IŞİD militanları Türkiye sınırlarını geçerek Türkiye'den geldiler' diye kara propaganda yapılıyor, külliyen yalandır ve iftiradır" dedi.

DTK: PYD’nin IŞİD’den tehlikeli görülmesi saldırıya zemin hazırladı

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi Hakkari milletvekili Selma Irmak, Diyarbakır’da yaptığı basın açıklamasında Türkiye’nin PYD’yi IŞİD’den daha tehlikeli görmesinin bu saldırıları mümkün hale getirdiğini söyledi.

Selma Irmak: Türkiye IŞİD’in akıl hocası, açıklama bekliyoruz

Irmak, ‘IŞİD için güzellemeler yapan, PYD IŞİD’den daha tehlikeli diyen zihniyeti kınıyorum. IŞİD’in akıl hocası bu zihniyetin ta kendisi. IŞİD saldırıları üç koldan yapılıyor. Bu üç koldan birinin Türkiye olduğu söyleniyor. Biz bu konuda devlet yetkililerinden açıklama bekliyoruz. Türkiye’den sızdığı bilgisi doğru mudur? Sizin emriniz ve talimatınız la mı IŞİD çete mensupları Kobani’ye geçmiştir? Bugüne kadar IŞİD’e verdiğiniz kapalı destek ayyuka çıkmıştır’ dedi.

Tel Abyad’ın PYD’nin askeri kanadı YPG ve YPJ tarafından ele geçirilmesinin ardından Rojava’ya yönelik IŞİD saldırılarını beklediklerini belirten DTK Eş Başkanı, ancak böyle bir vahşet beklemediklerini ifade etti.

AA: Saldırıyı Cerablus’tan sızan militanlar ve Kobani’deki uyuyan hücreler yaptı

Anadolu Ajansı ise Kobani’ye saldırıyı IŞİD’in Kobani’deki uyuyan hücreleri ve Cerablus’tan sızan militanları aracılığıyla yaptığını duyurdu.

Haberde ilçe merkezine düzenlenen baskında, PYD tarafından karargah olarak kullanılan ve "4'lü güvenlik kuşağı" olarak adlandırılan bitişik binaların terör örgütü IŞİD'in eline geçtiği belirtildi.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG