Erişilebilirlik

IŞİD Maaşları Düşürdü


Son zamanlarda ödeme güçlüğü giren IŞİD, dünyanın başka bölgelerinden gelerek örgüt için savaşan militan maaşlarında indirim yaptı.

Rusya, ABD ve uluslararası koalisyon ülkeleri IŞİD’e baskıyı artırırken, bu baskıların IŞİD üzerinde etki göstermeye başladığı belirtiliyor. Buna göre, IŞİD, militanlarının maaşlarında kesintiye giderek ayda ortalama 400 dolardan 300 dolara indirdi.

IŞİD’in yıllık mali gelirinin bir milyar dolar olduğu tahmin edilyor. IŞİD gelirleriyle ilgili çalışmalar yapan “HIS Inc” Şirketi’nden Columbc Strack’a göre, bu rakamın, el konulan mallar, kaçak petrol satışları, elektrik satışları, bağışlar ve uyuşturcu kaçakçılığından elde ediliyor. IŞİD, Irak ve Suriye’de toplamı İngiltere kadar büyük olan bir kara parçasına hülmediyor.

Gençler katılıyor

Bu arada, yapılan çalışmalar gençlerin IŞİD’e katılma oranlarının arttığına işaret ediyor.

Georgia State Üniversitesi’nden Charlie Winter, IŞİD’in yükselişe geçmesiyle birlikte örgüte katılımların arttığını kaydetti. Buna göre, IŞİD, öncelikle 16-24 yaşlar arasındaki gençleri hedefliyor. Almanya’da yapılan bir çalışmada ise, katılım yaşının 11’e kadar düşebildiğine dikkat çekildi. Bu çalışmalarda, yaşın küçülmesiyle gençleri etkileme gücünün daha çok arttığı ifade edildi. IŞİD’e katılımların çoğunun internet üzerinden gerçekleştiği, sosyal medyanın önemli bir iletişim rolü oynadığı belirtildi.

Charlie Winter, gençleri IŞİD’e en çok çeken etken olarak “bir topluluğa ait olma” isteğini gösterdi. Winter, katılıma gerekçe olarak marjinalleşme duygusuna dikkat çekti.

Irak ve Suriye’yi aşan IŞİD, Kuzey Afrika’daki Libya’ya kadar uzanan bir yapılanma haline geldi. Batılı istihbarat tahminlerine göre, IŞİD’in en az 30 bin kadar savaşçısı var.

XS
SM
MD
LG