Erişilebilirlik

IŞİD Suriye'de Farklı Cephelerden Darbe Alıyor


Rus hava kuvvetleri Deyrizor civarını, Suriye ordusu ise Mayadin kasabasını IŞİD’den temizlerken, Türk askerleri çatışmasızlık bölgesi uygulaması için İdlib’e girdi.

Rus ordusu, savaş uçaklarının Suriye’nin doğusunda IŞİD’e yönelik onlarca saldırı düzenlediklerini duyurdu.

Orgeneral Sergei Rudskoi, Rus jetlerinin Deyrizor civarında sadece geçen hafta 383 misyon üstlendiğini ve IŞİD’e ait 993 hedefi vurduğunu söyledi.

Rudskoi’a göre Suriye ordusu Fırat Nehri’nin doğu kıyısındaki operasyonlarını başarıyla sürdürüyor.

Rudskoi, IŞİD’in Irak’tan takviye ettiği bin kadar militanla karşı saldırılarını güçlendirmeye çalıştığını, ancak bu militanların geri püskürtüldüğünü kaydediyor. Rudskoi’e göre Suriye askerleri ise Mayadin kasabasını militanlardan temizliyor.

Rus komutanın açıklamasına göre şu an IŞİD kontrolündeki bölgeler 14 bin kilometrekarelik alanı kaplıyor, bu da Suriye topraklarının yüzde sekizi ediyor.

Bomba yüklü kamyon sivilleri öldürdü

Öte yandan Suriyeli aktivistler, IŞİD’e ait bomba yüklü bir kamyonla düzenlenen eylemin 18 kişinin ölümüne neden olduğunu söyledi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, saldırıda ölenler arasında Kürt milislerin yanı sıra Suriye’nin doğusundaki şiddet olayları nedeniyle evlerinden olan sivillerin de olduğunu söyledi. Başka bir sivil toplum kuruluşuna göre ise kuzey doğudaki Hasake eyaletinde bulunan Ebu Fas’ta meydana gelen saldırıda bomba yüklü üç kamyon kullanıldı ve ölü sayısı çok daha yüksek.

Saldırıyı üstlenen ise henüz olmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG