Erişilebilirlik

IŞİD Terörüne Karşı Ortak Mücadele Çağrısı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi

Fransa'nın başkenti Paris'te dün gece IŞİD tarafından düzenlenen terör saldırılarına dünyanın her tarafından tepkiler sürüyor. Saldırıların ardından dünya ülkelerinin liderleri terörü şiddetle kınayıp, IŞİD terörünü bitirme için birlikte hareket etme çağrısında bulundu. Birleşmiş Milletler’in tüm üst yönetimi de New York’tan yaptıkları açıklamalarla terör saldırılarını kınadı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu Başkanı Mogens Lykketoft, yaptıkları yazılı açıklamalarla Paris’te düzenlenen terör saldırıları kınadı. Amerika’da faaliyet gösteren Müslüman sivil toplum örgütleri de terör saldırılarını şiddetle kınayan açıklamalar da bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Paris’te son resmi rakamlara göre 127 kişinin öldüğü, ancak ölü sayısının artmasından endişe edilen saldırıların hemen ardından yaptığı yazılı açıklamada, Paris’te meydana gelen terörist saldırıları alçakça olarak nitelendirdi, bu alçakça saldırıyı düzenleyen teröristlerin adalet önüne bir an önce çıkaracakları konusunda Fransız makamlarına güvendiğini vurguladı. Saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine taziyelerini iletti, yaralılara şifa diledi ve Fransa halkı ve hükümetine teröre karşı dayanışma içinde olduğunu belirtti.

‘Vahşete karşı birlikte mücadele etmeliyiz ‘

BM Güvenlik Konseyi de Paris’te düzenlenen terör saldırılarının yazılı bir açıklama ile kınadı. BM Güvenlik Konseyi, korkak ve barbarca bir şekilde gerçekleştirilen bu terör saldırısını en şiddetli biçimde kınadı. Fransız halkı ve hükümetine taziyelerini iletti.

BM Genel Kurulu Başkanı Mogens Lykketoft da, Paris’te düzenlenen terör saldırılarının ardından yaptığı yazılı açıklamada, terör saldırılarını kınadı. Terör ve cinayetler insanlığa yapılan bir zulümdür. Dünyanın bu korkunç saldırıya karşı Fransa hükümeti ve Fransız halkıyla dayanışma içinde olduğunu kaydetti. Lykketoft, "Hepimiz bu vahşete karşı birlikte mücadele etmeliyiz. Bu zulmün modern dünyada yeri yok"

‘Masum insanları katletmek insanlık suçu’

New York merkezli Müslüman Barış Koalisyonu (The Muslim Peace Coalition) da Paris saldırılarının ardından yayınladığı yazılı mesajla terörü kınadı. Yapılan basın açıklamasında, Müslüman sivil toplum örgütünün Eş Başkanı Seemi Ahmed, İslam’ın masum insanların canlarını almayı reddettiği ve masum insanları katletmenin bir insanlık suçu olduğu söyledi. Paris’te düzenlenen terör saldırılarında yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı yaralılara da şifa diledi. Koalisyonun diğer Eş Başkanı Dr. Shaik Ubaid’de Batı ülkelerinde yaşayan Müslümanları ve sivil toplum örgütlerini terör eylemlerinin istismar edilmemesi konusunda dikkatli olmaya davet etti.

Amerika Müslümanlar Konseyi

Saldırının ardından yazılı bir açıklama yapan Amerika’da ki Müslüman dernek ve organizasyonlarının çatı kuruluşlarından biri olan CAIR (Council on American Islamic Relations), Paris'te yaşanan terör saldırıları kınadı. Açıklamada, terörist saldırılarının hiç bir haklı nedeni olamayacağı belirtildi, dünyanın her neresinde yapılmış olursa olsun bu tür terör saldırılarının hiçbir haklı bir nedeninin olamayacağı vurgulandı. "Dualarımız saldırıda ölen ve yaralananların yakınlarıyla. Bu hain saldırıyı gerçekleştirenler bir an önce yakalanıp adalet karşısına çıkarılmalı."

MUSİAD USA: 'Terörizmin hedefi insanlık’

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MUSİAD USA) ABD temsilcisi Mustafa Tuncer’de saldırı sonrasında yaptığı yazılı açıklamada Paris’te meydana gelen terör saldırılarından duydukları derin üzüntüyü vurguladı. “Terörizmin hedefi insanlıktır. Hepimiz her türlü teröre karşı birlik olmayız” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG