Erişilebilirlik

‘IŞİD Türkiye’yi Zora Sokmak İstiyor’


‘IŞİD Türkiye’yi Zora Sokmak İstiyor’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

Kilis, Ocak ayı ortalarından buyana Suriye tarafından atılan onlarca roket mermisinin hedefi oldu. Roketatar mermileri yüzünden 5'i Suriyeli 15 kişi yaşamını yitirdi. Saldırılar, ev ve işyerlerinde hasar oluşmasına da neden oldu. Kilis’i hedef alan saldırılar ne anlama geliyor? IŞİD Türkiye’deki terör faaliyetleriyle ne yapmayı amaçlıyor? Bu soruların cevabını almak için görüşlerine başvurduğumuz İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Emeritüs Profesör Dr. A. İlter Turan, şu değerlendirmede bulundu: “İŞİD ile mücadele yoğunlaştıkça, IŞİD de Türkiye’yi ve Türkiye’nin ilişkilerini sıkıntıya sokacak girişimlerde bulunmaktadır.”

Profesör Dr. A. İlter Turan’a göre İŞİD sadece faaliyetlerini Kilis ile sınırlamıyor, birçok terör oluşumuna da destek veriyor.

Prof. Dr. Turan’a göre IŞİD’in Kilis bölgesine Katyuşa roket mermilerini fırlatmasının altında yatan sebepler şunlar: “IŞİD Kilis’i hedef alarak bir yandan Türkiye’yi harekete zorluyor, diğer yandan Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesini zayıflatmaya çalışıyor ve bunun sonucunda da Türkiye’nin müttefikleriyle ilişkilerini zora sokmak istiyor.”

IŞİD’in geçmişe göre gücünün zayıfladığını vurgulayan İlter Turan, bu yüzden IŞİD’in eskiden göze alamadığı bazı riskleri göze aldığını ve Türkiye’ye yönelik terör saldırılarında bulunduğunu belirtti.

Prof. Dr. Turan’a göre, Türkiye’nin Rus jetini düşürmesinin ardından gerilen ilişkilerden ötürü, IŞİD’in etkili olduğu bölgelerde hava gücünü kullanamaması, örgütle mücadele konusunda Türkiye’nin işini zorlaştırıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Profesörü İlter Turan, Amerika’nın, bir yandan Suriye’de IŞİD’le mücadele konusunda en etkin güç olarak gördüğü PYD’yi desteklerken, bir yandan da Türkiye’nin bu konuda duyduğu rahatsızlığı dikkate alarak Ankara’yı gücendirmemeye çalışmasını “uzun vadede başarılması zor bir durum” olarak değerlendirdi.

Türkiye’de yaşanan IŞİD kökenli terör saldırılarının bazı hedeflerinin olduğunu ifade eden İlter Turan, IŞİD’in terör saldırılarıyla amaçladıklarını şöyle sıraladı: “Türkiye; IŞİD tarafından organize edilen terör saldırılarıyla, yabancı turistler ve sermaye sahipleri tarafından güvenilir bir ülke profili dışına çıkarılmak isteniyor. Türkiye’nin turizm gelirlerini ve Türkiye’ye yapılacak yabancı yatırımları hedef alan bu terör girişimleri, Türkiye ekonomisinin büyümesini engellemeyi amaçlıyor. IŞİD’in diğer bir hedefi de Türkiye’de genel olarak bir güvensizlik ortamı yaratmak ve bu sayede kendilerinin ne kadar güçlü olduğunu göstermektir.”

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG