Erişilebilirlik

IŞİD’e Yabancı Militan Katılımı Artıyor


IŞİD’e Yabancı Militan Katılımı Artıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00

İstihbarat servislerinin elde ettiği verilere göre alınan önlemlere rağmen Suriye ve Irak’ta IŞİD’e katılan yabancı militanların sayısı artmaya devam ediyor

Amerikalı istihbarat yetkilileri 18 binden fazla yabancı savaşçının Irak ve Suriye topraklarında olduğuna inanıyor. Kasım ayında bu sayı 16 bindi. Bu savaşçıların çoğu IŞİD mensubu.

Bu eğilim yeni değil. Amerikalı siyasetçiler, Kongre’de konuyla ilgili kaygılar daha önce de dile getirilmişti:.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ed Royce, “Gelen haberlere göre IŞİD, saflarına her ay 1000 yeni savaşçı katıyor,” diyerek bu konuya dikkat çeken isimlerdendi.

Batı’dan IŞİD’e katılan yabancı savaşçıların sayısı da artıyor. Bu sayı da üç bini aştı.

Ancak bazı yetkililer artan rakamların aslında bazı ülkelerin son zamanda Irak ve Suriye’ye giden vatandaşlarını daha iyi takip etmelerinden kaynaklandığını söylüyor.

Endonezya geçtiğimiz günlerde ülkeden bölgeye giden toplam savaşçı sayısına ilişkin tahminlerini yükseltti, ve rakam değişikliğini takma isimler ve yurt dışında yaşayan Endonezyalılar’la ilgili daha iyi bilge edinmiş olmalarına bağladı.

Almanya ve İspanya gibi ülkelerde de bölgede savaşmak isteyen ve IŞİD gibi örgütlere savaşçı bulmaya çalışan kişiler tutuklanıyor.

Türkiye’de de sınırdan geçmeye çalışan militanları durdurma çalışmaları arttı.

Bu önlemlerin militan örgütlere katılımı yavaşlatmada ne kadar etkili olacağını ise zaman gösterecek.

XS
SM
MD
LG