Erişilebilirlik

IŞİD'in El Kitabı İnternette


IŞİD militanları, ‘yalnız kurt’ saldırısı hazırlığı içinde olan Batı’daki destekçilerine istihbarat örgütlerinin radarına yakalanmamaları için Hıristiyan gibi davranmalarını, sakallarını kesmelerini tavsiye ediyor.

IŞİD, daha önce El Kaide tarafından hazırlanan el kitabından uyarladığı 58 sayfalık ‘yapılacaklar, yapılmayacaklar’ listesini internette yayınladı. Örgüt, militanlarına, elektronik posta mesajlarını kriptolu yazmaları, güvenli akıllı telefon uygulamalarını kullanmaları, traş losyonu sürmeleri gibi tavsiyelerde bulunuyor, Batılılar’ın bulunduğu bir kalabalığın içinde dikkat çekmemek için neler yapmaları gerektiğini anlatıyor.

El kitabına göre şüphe çekmemek için haç taşımak mantıklı olabilir. Ancak ne zaman ve nerede haç taşımak gerektiğine dair püf noktalar da belirtiliyor. Örneğin haçlı bir kolye takmak, kabul edilebilir bir davranış. Ancak pasaportunda Müslüman adı olanlar için ucunda haç olan kolye takmak, çok tuhaf karşılanabilir.

”Yalnız Kurtlar ve Küçük Hücreler için Güvenlik ve Emniyet Kuralları” adlı 12 bölümden oluşan el kitabında yer alan tavsiyeler, birçok uzmana gülünç geliyor. Ancak kitaptaki tavsiyeler, İslamcı militanların Kasım ayında Paris’te 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırıları gibilerini düzenlemek için ne kadar azimli ve kararlı olduklarının bir göstergesi.

El kitabının önsözünde ‘zafer kazanmak isteyen yalnız kurtlar ve küçük terör hücrelerindeki kardeşlerimiz için bu mütevazı çalışmayı sunuyoruz’ ifadesi yer alıyor. Çalışmanın, cihat hazırlığı içinde olanların güvenlik ve emniyetini sağlamak amacıyla Ebu Cebele El Adem’in verdiği 30 dersten uyarlandığı yazılı.

El Kaide terör ağının üst düzey simalarından biri olan Ebu Cebele El Adem, Amerika’nın insansız hava araçlarıyla Pakistan’ın aşiret bölgelerine düzenlediği saldırıda 2013’te öldürülünceye kadar örgütün istihbarat şefliğini yapıyordu.

El kitabı, ”sakal bırakmamak, kamiz (erkekler için uzun tünik) giymemek, (diş temizlemek için) misvak kullanmamak, zikir kitabı taşımamak sizin iyiliğinize olacaktır” gibi tavsiyeler de içeriyor.

Bir başka tavsiye de hacı yağı kullanılmaması, bunun yerine alkollü traş losyonu ya da parfüm kullanılması yönünde.

Militanlardan birbirleriyle işbirliği yapmaları, planladıkları saldırılar hakkındaki bilgileri çok kısıtlı tutmaları, dikkat çekmemek için camilere ve Müslümanlar’ın toplandığı yerlere gitmemeleri de isteniyor.

Batılı istihbarat örgütleri, New York ve Washington’a 11 Eylül 2001’de yapılan terör saldırıları sonrasında özellikle köktendinci eğilim içinde olan camileri izlemeye başlamış, aktif cihatçı gruplar, destekçilerine, kendilerinden uzak durmaları çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan batıdaki cihatçıların son zamanlarda çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı mahallelerdeki apartman daireleri ve evlerde oluşturulan mescitlere yöneldikleri görülüyor. Paris saldırıları sonrasında Belçika, İtalya ve Almanya’daki istihbarat örgütleri, dikkatlerini bu mescitlere çevirdi ve faaliyetlerini mercek altına almaya başladı.

Fransa ve İtalya dahil bazı Avrupa Birliği ülkeleri, 800 mescidin kapatılmasının yasal yollarını aramaya başladı.

İstihbarat örgütleri ve polis teşkilatları Paris saldırılarından bu yana bünyelerine daha çok eleman katılması talebinde bulunuyor. Güvenlik birimleri, veri toplama, arama ve baskın yapma konusundaki kuralların da gevşetilmesini istiyor. Bunun farkında olan IŞİD ise Batı’daki üyelerini özellikle Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde çok dikkatli olmaya çağırıyor.

Mustafa El Iraki adı altında faaliyet gösteren IŞİD yanlısı Twitter hesabında örgütün yeni üyelerinde şu tavsiyelerde bulunuluyor:

Kural 1: İnternette ‘Bütün kafirleri öldürün’ ya da ‘kafirleri öldürmeye izin var’ gibi aramalar yapmayın. Özellikle Batı’da yaşıyorsanız ‘öldürme’ kelimesini hiç kullanmayın.

Kural 2: Hac ve hicret konusunda hiç konuşmayın. Hacca gidecek olsanız bile sağ kolunuza bile haber vermeyin.

Kural 3:IŞİD’le doğrudan savaşan bir ülkede yaşıyorsanız önlem almadığınız takdirde sosyal medyada IŞİD’den bahsetmeyin.

Kural 4: IŞİD saldırıları hakkında hiçbir zaman haber yaymayın. Saldırılardan ötürü memnun olduğunuzu yansıtmayın.

Suriye’deki iç savaşta yer alan yüzlerce Avrupalı militanın Avrupa’ya dönüyor olması da güvenlik uzmanlarını kaygılandırıyor. Bu sayının yakın gelecekte daha da artması bekleniyor.

İstihbarat uzmanlarının en büyük korkularından biriyse Avrupa’nın 11 Eylül’ü niteliğinde olacak eşzamanlı saldırıların düzenlenmesi.

İstihbarat uzmanı Yves Rotenone, özellikle Londra başta olmak üzere Avrupa başkentlerinde bu teori üzerinde durulduğunu, saldırganların taktik kalitesini yükseltmesi durumunda Avrupa’nın ciddi sorunlarla karşılacağını, bu açıdan bakıldığında 2015’in belki de bir prova niteliğinde olduğunu dile getiriyor.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG