Erişilebilirlik

İskoç Parlamentosu'ndaki Referandum Görüşmeleri Ertelendi


İskoçya Özerk Yönetimi parlamentosu, İngiltere'den ayrılmak amacıyla ikinci bir bağımsızlık referandumu yapılması konusunda dün başlattığı görüşmeleri Londra'daki saldırı üzerine askıya aldı.

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon’un dün başlattığı parlamento görüşmelerinde oylamanın bugün yapılması bekleniyordu.

Sturgeon, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecinde İskoçya’nın seçme hakkı bulunduğunu gerekçe göstererek bağımsızlık referandumunu parlamentoya taşıyacağını açıklamıştı.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise şimdi İskoçya’da bağımsızlık referandumu yapılması için uygun zaman olmadığını söylemiş, önce Brexit sürecine yoğunlaşmaları gerektiğini kaydetmişti.

Sturgeon’ın parlamentoya sunduğu önergeye İskoç Ulusal Partisi (SNP) ile İskoç Yeşiller Partisi destek verirken Muhafazakar Parti, İşçi Partisi ve Liberal Demokratlar karşı çıkıyor.

Sturgeon parlamentoda yaptığı konuşmada İskoçya’nın geleceğinin İskoçya’da yaşayan halk tarafından belirlenmesi ve kendilerine kararların “dayatılmaması gerektiğini” söylemişti.

Sturgeon, referandum oylamasının 2018 sonbaharıyla 2019 ilkbahar ayları arasında yapılmasını öneriyor.

İngiltere hükümeti ise ülke AB’den çıkıncaya kadar İskoçya’nın referandum kararını engelleyeceği mesajı verdi.

2014 yılındaki bağımsızlık referandumunda İskoç seçmenlerin yüzde 55’i Birleşik Krallık içinde kalma yönünde oy kullanmıştı.

23 Haziran 2016’da yapılan AB referandumunda ise İskoçların yüzde 62’si AB içinde kalma yönünde oy kullandı.

İskoç parlamentosunun görüştüğü önergede “Parlamento İskoç halkının kendi ihtiyaçlarına en uygun yönetim şeklini belirlemek için egemenlik haklarını onaylar ve İskoç hükümetine gelecekleri konusunda referandum düzenlenmesi konusunda Birleşik Krallık hükümetiyle 1998 İskoç Yasası 30. madde altında görüşmeleri başlatma yetkisi verir” deniyor.

XS
SM
MD
LG