Erişilebilirlik

İspanya Başbakanı Katalonya'dan Açıklama Bekliyor


Katalonya’da bağımsızlık referandumuyla başlayan gergin süreç devam ediyor. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ayrılıkçı Katalan lider Carles Puigdemont’un Katalonya meclisinde yaptığı konuşmaya açıklık getirmesini istedi

Başbakan Rajoy, Katalonya’yı bağımsızlık ilan etmesi halinde özerkliğini elinden almakla tehdit ediyordu. Rajoy, olağanüstü kabine toplantısında, İspanyol Anayasası’na göre hükümetin Katalonya’nın özerkliğini iptal edebilmesi için Puigdemont’un bağımsızlıkla ilgili sözlerine netlik getirmesi gerektiğini söyledi.

Puigdemont, sembolik bir bağımsızlık açıklaması yaparak Katalonya’nın bağımsızlığa hak kazandığını, ancak bu hakkı uygulamaya geçirmeden önce Madrid hükümetiyle diyaloğa girmek için bekleyeceklerini söylemişti.

Hükümet diyaloğu reddediyor

İspanyol hükümeti sözcüsü ise "Katalan liderler ayrılık istediklerine zaten karar vermişler, bu koşullar altında görüşmeyi reddediyoruz" diye açıklama yapmıştı.

Puigdemont’un meclis konuşması İspanyol ve Avrupalı liderlerin son dakika çağrıları nedeniyle bir saat gecikmeli başlamıştı.

Aralarında Avrupa Komisyonu Başkanı Donald Tusk’ın da bulunduğu isimler Puigdemont’a anayasal düzlemde kalması, Madrid’e de krizin şiddet kullanılmadan çözülmesi çağrısı yapmıştı.

Katalonya’da 1 Ekim’de yapılan referandumunda sandıktan yüzde 90 oranında “bağımsızlığa evet” oyu çıkmıştı. Ancak seçime katılım yalnızca yüzde 40 civarındaydı. Referandum öncesinde anketler Katalan seçmenin çoğunluğunun İspanya’dan ayrılmak istemediğini ortaya koyuyordu. Ancak merkezi hükümetin referanduma engel olma çabası ve polis şiddeti hem referanduma katılımı azalttı hem de ayrılıkçıların elini güçlendirdi.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG