Erişilebilirlik

İspanya Katalonya’da Sandık Merkezlerini Mühürlüyor


İspanya, yarın Katalonya bölgesinde yapılacak bağımsızlık referandumu öncesi, bölge içinde kurulan sandık merkezlerini mühürlemeye ve oy pusulalarına el koymaya başladı.

Katalonya’daki bölgesel yönetim referandum için hazırlıkları sürdürmeyi devam ettirse de, İspanya hükümeti Katalonya’da bağımsızlık oylaması olmayacak diyor.

Katalonya bölgesel yönetiminin en üst güvenlik yetkilisi olan Enric Milo, polislerin Cumartesi günü itibariyle 2 bin 300 sandık merkezini kapattığını belirtti.

İspanyol yetkililerin, Katalanlar’ın oy kullanma ve oy sayma teknolojilerini de parçaladığını belirten Milo, oylama yapılmasının imkansız hale getirildiğini söyledi.

Ancak Katalan yetkililer, her şeye rağmen oylamanın yapılacağını belirtiyor.

Katalan Ulusal Meclisi başkanı da, sandık merkezlerinde İspanya tarafından görevlendirilmiş olan polislerin vicdanlarının sesini dinlemelerini istedi.

Öte yandan İspanya Kültür Bakanı Inigo Mendez de Vigo, bağımsızlık oylamasının İspanyol yasalarını ihlal ettiğini ve hükümetin oylamanın sonuçlarını kabul etmeyeceğini belirtti.

Ancak Katalan yetkililer, oylamada Katalan halk İspanya’dan ayrılmayı isterse, 48 saat içinde İspanya’dan bağımsızlıklarını ilan edeceklerini belirtiyorlar.

Öte yandan Avrupa Birliği yetkilileri, bu durumun İspanya’nın iç sorunu olduğu için, İspanya ve Katalonya arasında arabuluculuk yapmayacaklarını söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Avrupalılara’a ülkelerinin anayasalarına ve hukukun üstünlüğüne saygı çağrısında bulundu.

Katalanlar, İspanya’nın, demokratik haklarını hiçe saydığı gerekçesiyle Avrupa Birliği’ne yardım çağrısı yapmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG