Erişilebilirlik

İspanya Polisi 22 Yaşındaki Şüphelinin Peşinde


İspanya’da kalabalığın üzerine aracı süren kişiyi yakalama çabası tüm hızıyla sürüyor. Araştırmalar ülkenin kuzeybatı kasabaları Ripoli ve Manlleu’da odaklanmış durumda.

Polis, saldırının arkasında olduğunu düşündüğü 22 yaşındaki Faslı Younnes Abouyaaquoub’u yakalamak için yollarda kontrol noktaları oluşturmuş durumda.

Pazar günü ayrıca polis yaptığı açıklamada bir evde Salı günkü saldırılara katılanlara ait olduğuna inanılan ve bomba yapımında kullanıldığı tahmin edilen 120 gaz tenekesi bulduğunu açıkladı. Polis ayrca TATP tipi patlayıcıların da bulunduğunu kaydetti. Polis, bulunanlar ışığında saldırganların Barcelona’da birden fazla saldırı düzenlenmeyi planlamış olabileceğini belirtiyor.

Abouyaaqoub dışında polis iki şüpheliyi daha arıyor.

Saldırılarla ilgili olduğu düşünülen 4 kişi ise gözaltında.

Yetkililer, bazı şüphelilerin Alcanar’daki evde patlama sonucu ölenler olup olmadığını belirlemeye çalışıyor. Evde bulunan insan parçalarıyla ilgili DNA testinin sonucu bekleniyor. Polis, evdeki patlamanın gaz kaplarını yanlış kullanmanın sonucu meydana gelmiş olabileceğini belirtiyor.

Associated Press Haber Ajansı’na göre komşular Cambrils ve Barceslona’daki saldırılarda kullanılan araçları Alcanar’daki ev civarında gördüklerini belirtti.

Pazar günü İspanya Kralı, eşi ve Başbakan Mariano Rajoy saldırılarda hayatlarını kaybedenler için düzenlenen etkinliğe katıldı.

Kral ve eşi Cumartesi günü de saldırılarda yaralananları hastanede ziyaret etmişti.

Perşembe günü Barcelona’da turistik bir bölgede kalabalığın üzerine aracı süren saldırgan 13 kişinin hayatını kaybetmesine 100’den fazla kişinin de yaralanmasına neden olmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Florida’da Yüzbinlerce Kişiye Zorunlu Tahliye - 27 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:28 0:00
XS
SM
MD
LG