Erişilebilirlik

İspanya’da Son İki Ayda İlk Kez 100’ün Altında Can Kaybı


İspanya'da Son İki Ayda İlk Kez 100'ün Altında Can Kaybı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

İspanya’da Corona nedeniyle hayatlarını kaybedenlerin sayısı iki ayda ilk defa 100’ün altına düşerek 87 oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 27 bin 650’ye yükseldiği, vaka sayısının da 231 bin 350 olduğu kaydedildi.

İspanya son günlerde ülke genelindeki kısıtlamaları yumuşatmıştı.

Rusya'dan yabancı atletlere ülkeye giriş izni

Bu arada Rusya kendi spor etkinliklerinde yarışacak yabancı atletlere ülkeye giriş izni vereceğini açıkladı. Ülkede Corona vakası sayısı 280 bini aşmış durumda.

Rusya Mart ayında yabancıların ülkeye gelişini yasaklamış ve uçuşları da durdurmuştu.

Çin'de 5 yeni vaka

Virüsün ilk görüldüğü ülke olan Çin’den Pazar günü 5 yeni vaka haberi geldi. 5 vakadan 2’sinin ülke dışından 3’ünün ise kuzeydoğu eyaleti Jilin’den olduğu belirtildi.

Öte yandan ülkenin ticaret merkezi olarak nitelenen Şangay kentinde okulların yeniden açılacağı açıklanırken, havayolu şirketleri de iç uçuşları başlatıyor.

Şangay’da öğrenciler evden eğitime devam etme seçeneğine sahip olurken, isteyenler virüs testi yaptırıp, sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek okula gidebilecek.

Bu arada Çin’in üst düzey sağlık danışmanı Zhong Nanshan, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada virüsün ikinci dalga tehlikesinin yükseldiğini belirtti.

Çin gibi Güney Kore’den de haftanın son gününde 5 yeni vaka haberi geldi. Bu gelişmenin bar ve gece kulüplerinde görülen vakalarla bağlantılı olduğu kaydedildi. Güney Kore’de 6 Mayıs’ta kısıtlamaların önemli bölümü kaldırılmış, ancak başkent Seul’da gece hayatının olduğu bölgede bir anda vakalar görülmüştü.

XS
SM
MD
LG