Erişilebilirlik

İsrail Başbakanı Birleşik Arap Emirlikleri'nde


İsrail Başbakanı Naftali Bennett'i BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid El Nahyan karşıladı.
İsrail Başbakanı Naftali Bennett'i BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid El Nahyan karşıladı.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, resmi temaslarda bulunmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitti. Bennett ve BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid El Nahyan, ilk kez ikili temaslar için kamuoyu önünde biraraya geldi. Bennett, El Nahyan’la el sıkışırken çekilen fotoğraflarını "tarihi" olarak nitelendirdi.

İsrail’in Abu Dabi Büyükelçisi görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, Bennett ve El Nahyan’ın toplantıda İsrail- Birleşik Arap Emirlikler ilişkilerinin normalleşmesi ve İran konularını görüştüklerini söyledi. Büyükelçi, açıklamasında, görüşmede sadece İran konusunun gündeme gelmediğini, diğer meseleler ve ilişkilerin de konuşulduğunu özellikle vurguladı.

İki ülke arasında ABD’nin aracılığıyla diyalog kurulmasının ardından ticaret hacminde de salgına rağmen patlama yaşandığına dikkat çekiliyor. Geride bıraktığımız yıl 125 milyon dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yıl 4 kat artarak 500 milyon dolar yükseldiği belirtiliyor. Ekonomistler, bu rakamın önümüzdeki yıl daha da artacağına dikkat çekiyor.

İran’ın nükleer programıyla ilgili uluslararası alanda kaygılar sürerken BAE, Tahran’la ilişkilerini geliştirme arayışı içerisinde.

İsrail basını, Başbakan Bennett’in Birleşik Arap Emirlikleri’yle İran’ın bölgede destek verdiği askeri gruplar ve kullandığı insansız hava araçlarına dair de istihbarat verilerini paylaştığını öne sürdü.

XS
SM
MD
LG