Erişilebilirlik

İsrail Başbakanı Netanyahu ve muhalefet birlik hükümeti kurma konusunda anlaştı


İsrail'in yeni savaş kabinesi İsrail Başbakanı Netanyahu, muhalefet lideri Gantz ve mevcut Savunma Bakanı Yoav Gallant'tan oluşacak.
İsrail'in yeni savaş kabinesi İsrail Başbakanı Netanyahu, muhalefet lideri Gantz ve mevcut Savunma Bakanı Yoav Gallant'tan oluşacak.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile muhalefet lideri ve eski Savunma Bakanı Benny Gantz, Hamas militanlarına karşı yürütülen savaşı yönetmek için bir savaş kabinesi kurma üzerinde anlaşmaya vardı. Hamas'ın iktidarda olduğu Gazze Şeridi'nde İsrail bombardımanı çok sayıda mahalleyi yerle bir ederken bölgeye elektrik enerjisi sağlayan tek enerji santralinin yakıtı tükendi.

Gantz tarafından yapılan açıklamada İsrail'in yeni savaş kabinesi İsrail Başbakanı Netanyahu, muhalefet lideri Gantz ve mevcut Savunma Bakanı Yoav Gallant'tan oluşacak. Kabine, savaşla ilgili meselelere odaklanacak. Netanyahu'nun aşırı sağcı partilerden oluşan mevcut hükümet ortaklarının diğer meselelerle ilgileneceği sanılıyor.

Olağandışı anlaşma, keskin bir kutuplaşma içinde olan İsrail siyasetinin yıllar sonra belirli bir birlik çerçevesinde toplandığına işaret ediyor. Anlaşma aynı zamanda İsrail ordusunun Gazze'de bir kara harekatı düzenleme olasılığının arttığının gözlendiği dönemde sağlandı. İsrail hükümeti, Hamas'ın devrilmesi yönünde kamuoyunun yoğun baskısı altında.

İsrail'in ana muhalefet lideri Yair Lapid de yeni savaş kabinesine davet edildi, ancak Lapid bu teklife henüz yanıt vermedi.

Şu ana kadar her iki tarafta da en az toplam 2 bin 200 kişinin yaşamını yitirdiği savaşta Gazze'ye kara harekatı düzenlenmesi durumunda ölü sayısının da da artacağı kaydediliyor.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırıları çok sayıda mahalleyi yerle bir etti. Enkaz altında kaç kişinin bulunduğu ise bilinmiyor.

Gazze'deki militanlarınsa İsrail'den kaçırdıkları kadın, erkek, çocuk, yaşlı ve asker olmak üzere tahminen 150 kişiyi rehin aldığı sanılıyor. İsrail'e bugün de roket fırlatan Hamas, güneydeki Aşkelon kentine ağır saldırılar düzenledi.

Filistinliler, İsrail'in Gazze'ye gıda, su, yakıt ve ilaç tedarikini kesmesi sonrasında Birleşmiş Milletler'in sığınağa dönüştürülen okullarına ve sayıları giderek azalan güvenli mahallelere sığındı. İnsani yardım örgütleri, bölgeye acilen yardım ulaştırılması için koridorlar oluşturulması çağrısı yaptı, yaralılarla dolu hastanelerin elindeki tıbbi malzemelerin hızla tükendiğini bildirdi.

Gazze'deki tek elektrik santralinin yakıtı ise bugün öğleden sonra saatlerinde tükendi. Bu durum, bölgeye elektrik enerjisi sağlanması için sadece jeneratörlerin kullanılabileceği, ancak jeneratörlerin az miktardaki yakıtının da yakında tükenebileceği anlamına geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, yedi hastaneye daha önce tedarik ettiği tıbbi malzemelerin çok sayıda yaralının hastanelere aktarılması sonrasında tükendiğini, Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü ise cerrahi malzeme, antibiyotik, yakıt ve diğer gereçlerin Gazze'de işlettiği iki hastanede azalmaya başladığını bildirdi.

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın Gazze misyonunun başkanı Matthias Kannes, “Üç hastalık acil durum stoğunu üç günde tükettik” dedi ve Gazze'deki en büyük hastane olan El Şifa'nın üç günlük yakıtının kaldığını söyledi.

İsrail kamuoyunun 2007'den bu yana Gazze'de egemen olan Hamas'ın devrilmesi için yoğun baskı yaptığı hükümet, 360 bin yedek askeri seferber etti ve Gazze'ye kara harekatı olasılığını yükseltti.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, güney sınırında yaptığı açıklamada, “İsrailli çocukların öldürüldüğü bir gerçekliğe izin vermeyeceğiz. Tüm kısıtlamaları kaldırdım, bizimle savaşan herkesi yok edeceğiz, elimizdeki tüm imkanları kullanacağız” dedi.

Öte yandan Hamas yetkilileri, İsrail’in dün gece geç saatlerde düzenlediği hava saldırılarının Hamas’ın askeri kanadının lideri Muhammed Deif’in ailesinin evini vurduğunu bildirdi. Üst düzey Hamas yetkilisi Bassem Naim, Associated Press haber ajansına, Muhammed Deif’in babasının, erkek kardeşinin ve en az iki akrabasının güneydeki Han Yunus kasabasında öldürüldüğünü doğruladı. Deif’in nerede olduğu uzun süredir bilinmiyor.

Lübnanlı militan örgüt Hizbullah ise kuzeydeki sınır kasabası Aramsha’daki İsrail askeri mevzisine füze fırlattı. Hizbullah’tan bugün yapılan açıklamada saldırı sonucu çok sayıda yaralı olduğu, bazı askerlerin öldürüldüğü bildirildi, ancak net rakam verilmedi.

İsrail ordusu, tanksavar füzelerinin kuzeydeki sınır kasabası Aramsha’daki bir mevziye atıldığını bildirdi, ancak ölü ya da yaralılar konusunda açıklama yapmadı. İsrail, Lübnan sınır kasabası Duhaira’ya ve füze saldırısının geldiği bölge civarına topçu saldırısı düzenledi.

Hizbullah, saldırının, İsrail’in Pazar günü üç Hizbullah militanını öldürdüğü topçu saldırısına yanıt olduğunu kaydetti. İran destekli Hamas müttefiki örgüt, İsrail’e yönelik saldırılara destek verdi, ancak resmi olarak savaşa katılmadı.

İsrail, yeni uygulamaya başladığı taktik çerçevesinde, saldırı düzenlemeden önce sivilleri sadece belirli binaları değil, tüm mahalleleri boşaltmaları yönünde uyarıyor. Bunun bir kara harekatının habercisi olduğu yorumları yapılıyor.

İsrail’in eski ulusal güvenlik danışman vekili olan Chuck Freilich, “Bu savaşta amaç, önceki tüm savaşlardan çok daha farklı şekilde sona erdirilmesi. Çok net bir zafer elde edilmeli. Durumu kökünden değiştirmek için gereken ne varsa yapılmak zorunda” dedi.

Forum

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG