Erişilebilirlik

İsrail Cenin’e gece operasyonu düzenledi: En az 7 ölü 


İsrail güçleri şiddetin tırmandığı Batı Şeria'da yüzlerce askerin katıldığı bir gece operasyonuyla Cenin kentini insansız hava araçlarıyla vurdu. Gün aydınlanana kadar süren silahlı çatışmada en az yedi kişi hayatını kaybetti.

İnsansız hava araçlarının sesi net bir şekilde duyulurken, saldırılardan saatler sonra şehrin dört bir yanından silah ve patlayıcı sesleri duyulmaya devam etti.

Kentteki kalabalık mülteci kampında konuşlanan militan gruplardan Cenin Tugayları, İsrail güçleriyle çatışmaya girildiğini ve insansız uçaklardan birinin vurulduğunu açıkladı.

Sabah saatlerinde en az altı insansız hava aracının şehrin ve yarım kilometrekareden daha az bir alanda yaklaşık 14 bin mültecinin barındığı kampın üzerinde uçtuğu görüldü.

Kamp, Batı Şeria'da tırmanan ve Washington'un Arap dünyasını uyarmasını tetikleyen şiddet sarmalının tam kalbinde yer alıyor. Şu ana kadar neredeyse on yıldır durmuş olan siyasi müzakerelerin yeniden başlamasına giden yol henüz açılmadı.

Filistinliler’in İsrailliler’e karşı saldırıları ve Yahudi yerleşimci çetelerinin Filistin köylerine saldırıları olurken, Cenin gibi şehirlerdeki askeri baskınlar son bir yılda rutin hale geldi.

Bugünkü çatışmayı anlatan Filistinli ambulans şoförü Halid Elahmed, "Mülteci kampında olup bitenler gerçek bir savaş. Havadan kampı hedef alan saldırılar oldu, her gelişimizde, yaklaşık beş ila yedi ambulans, yaralı insanlarla dolu olarak geri dönüyoruz" dedi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Cenin'de en az yedi kişinin öldüğünü ve 27 kişinin yaralandığını doğrularken, Ramallah şehrinde bir kontrol noktasında başından vurulan bir kişi de hayatını kaybetti.

İsrail, Cenin Tugayları savaşçıları için komuta merkezi olarak hizmet veren bir binayı vurduğunu açıkladı. İsrail ordusu, bunu, güçlerinin, altyapıyı yok etmeyi ve militanların mülteci kampını üs olarak kullanmasını engellemeyi amaçladığı kapsamlı bir terörle mücadele çabası olarak tanımladı.

Bir sözcü, savaşın gerektiği kadar süreceğini söyledi. Yetkililer de bölgede günlerce kalınabileceğini öne sürdü. Güvenlik kabinesinin bir üyesi olan Enerji Bakanı Israel Kat Ordu Radyosu’na "Bir operasyon bir günde bitmez" dedi.

İsrail ordusu, 2006'dan Cenin yakınlarında saldırı düzenlediği 21 Haziran'a kadar, Batı Şeria'da insansız hava araçlarıyla saldırı gerçekleştirmemişti. Ancak bir askeri sözcü, şiddetin artan ölçeği ve kara kuvvetleri üzerindeki baskının, bu tür taktiklerin devam edebileceği anlamına geldiğini söyledi.

Sözcü gazetecilere saldırıların "kesin istihbarata" dayandığını kaydetti.

Söz konusu kampta Hamas, İslami Cihad ve El Fetih gibi militan gruplardan yüzlerce savaşçı bulunuyor ve kamp Batı Şeria'ya kaçırılan veya İsrail güçlerinden çalınan bir dizi silah ve giderek büyüyen bir patlayıcı cephaneliğiyle donanmış durumda.

İsrail güçleri, bir roketatar ele geçirdiklerini ve bir silah üretim ve patlayıcı depolama tesisini vurduklarını açıkladı.

İsrail’den “arı kovanı” benzetmesi

Sözcü bugünkü operasyonun yaklaşık 1000 ila 2 bin askerlik bir gücün yer aldığı operasyonun "kampın eşekarısı yuvasına dönüşen güvenli sığınak zihniyetini kırmayı" sağlamayı amaçladığını söyledi.

Ancak saldırının, militan İslamcı grup Hamas tarafından kontrol edilen kıyı yerleşim bölgesi olan Gazze Şeridi'ndeki militanları çekerek Filistinli gruplardan daha geniş bir tepkiyi tetikleyip tetiklemeyeceği belirsiz.

Gazze'deki İran destekli İslami Cihad grubundan yapılan açıklamada, "Direniş, düşmanla yüzleşecek ve Filistin halkını savunacak ve düşmanı vurmak ve onun Cenin'e yönelik saldırganlığına karşılık vermek için tüm seçenekler açıktır" denildi.

Güçlerinin "düşmanlarının davranışlarını yakından izlediğini" söyleyen İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, "Savunma teşkilatı tüm senaryolara hazır" ifadesini kullandı.

Haziran ayında Cenin'de düzenlenen son büyük baskının ardından, Filistinli silahlı kişiler, Batı Şeria'daki bir Yahudi yerleşim yerinin yakınında dört İsrailli’yi öldürdü ve yerleşimci çetelerinin Filistin köy ve kasabalarına saldırmasına yol açtı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bir sözcüsü, operasyonu "savunmasız halkımıza karşı yeni bir savaş suçu" olarak nitelendirdi.

Militan grupları düzenli olarak sivil bölgelere üs kurmakla suçlayan İsrail ordusu, hedef alınan binanın "ileri gözlem ve keşif merkezi" ve ayrıca bir silah ve patlayıcı sahası olarak işlev gördüğünü söyledi.

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG