Erişilebilirlik

İsrail'de yasal reform gerginliği doktorların greviyle sürüyor


Binlerce kişi günlerdir yeni yasal düzenlemeleri protesto ediyor.
Binlerce kişi günlerdir yeni yasal düzenlemeleri protesto ediyor.

İsrail’de hükümetin yargı reformu olarak nitelendirdiği yasalara tepkiler sürüyor. Ülkede düzenlemeleri protesto etmek amacıyla bugün doktorlar 24 saatlik greve giderken, birçok gazete de simsiyah bir ilk sayfayla baskı yaptı.

Ülkede Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini kısıtlayacak yasal düzenlemelerin ilki dün İsrail Parlamentosu’ndaki tartışmalı oturumun ardından kabul edildi. Bazı milletvekilleri söz konusu yasal düzenlemelerle Başbakan Benyamin Netanyahu’nun İsrail'i otokrat bir yönetime sürüklediği suçlamalarında bulundu.

İsrail’de söz konusu yasal düzenlemeler aylardır protesto ediliyor. Son olarak düzenlenen protesto yürüyüşüne de binlerce kişi katıldı.

Gazetelere ilan veren üst düzey teknoloji şirketleri çalışanları da tam sayfa ilanlarında, “İsrail demokrasisi için kara bir gün” başlığını kullandı.

İsrail ordusundaki çok sayıdaki yedek asker de protestolara destek veriyor ve grev çağrılarına yanıt vermeyeceğini açıklıyor.
Son olarak İsrail Tıp Birliği de doktorlara grev çağrısında bulunmuştu. Doktorlar da bu çağrı sonrası 24 saat greve gitti.

Tıp Birliği, Yüksek Mahkeme denetiminin kısıtlanmasının Sağlık Bakanlığı eliyle sağlık çalışanlarını ilgilendiren çok sayıda keyfi düzenlemeye neden olabileceğini dile getirdi.

Öte yandan doktorların 24 saatlik grevinin gerginliğin hakim olduğu Kudüs şehrini kapsamadığı açıklandı. Hükümetse doktorları grev kararından vazgeçirmek için girişimlerde bulunuyor.

Büyüyen siyasi kriz

İsrail Başbakanı Netanyahu ilk olarak 1996’da başbakan olarak seçildi. 73 yaşındaki siyasetçi şu an İsrail Başbakanlığı görevinde altıncı dönemini yaşıyor. Daha önce 5 dönem başbakanlık yapan Netanyahu bugüne kadar gördüğü en büyük siyasi krizle karşı karşıya.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu

Netanyahu her ne kadar yasal düzenlemeleri reform olarak nitelendirse de Yüksek Mahkeme’nin yasal gücünü kısıtlamanın hakkında rüşvet ve yolsuzluk davaları da bulunan Netanyahu açısından bir çıkar çatışması durumu ortaya çıkaracağı ve fayda sağlayabileceği belirtiliyor.

Aralarında ABD’nin de bulunduğu İsrail’in Batılı müttefikleri de söz konusu yasal düzenlemeleri eleştiriyor. ABD yönetimi son olarak yasal düzenlemelerin ilkinin Meclis'ten geçmesini “talihsiz bir gelişme” olarak değerlendirdi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG