Erişilebilirlik

İsrail açıklarında doğalgaz sondajı sırasında 3300 yıllık batık gemi bulundu


İsrail Tarihi Eserler Kurumu (IAA), doğalgaz sondajı sırasında bulunan 3300 yıllık batık geminin kargosundan alınan kalıntı örneklerinin görüntülerini yayınladı
İsrail Tarihi Eserler Kurumu (IAA), doğalgaz sondajı sırasında bulunan 3300 yıllık batık geminin kargosundan alınan kalıntı örneklerinin görüntülerini yayınladı

İsrail Tarihi Eserler Kurumu (IAA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail’in kuzeyindeki kıyılarında doğalgaz sondajı yapan bir şirketin 3300 yıllık bir gemi ve kargosunu keşfettiğini, bunun karadan uzakta seyreden bir geminin bilinen en eski örneklerinden biri olduğunu söyledi.

IAA, Geç Tunç Çağı'na ait geminin denizin bu kadar açığında bulunmasının, eski denizcilerin karayla bir görüş hattı olmadan seyahat edebildikleri anlamına geldiğini, bunun da seyrüsefer yeteneklerinin daha önce düşünülenden daha gelişmiş olduğunu gösterdiğini söyledi.

Geminin bulunduğu derinlik, binlerce yıl boyunca dalgalar, akıntılar veya balıkçıların hasarına uğramadığını ve araştırma için potansiyel sunduğunu gösteriyor.

IAA'dan Jacob Sharvit, "Bu geminin keşfi, eski çağ denizcilerin yeteneklerine ilişkin tüm anlayışımızı değiştiriyor. Bu, hiçbir kara parçasıyla görüş hattı olmayan bu kadar uzak bir mesafede bulunan ilk gemi" dedi. Sharvit, daha önce de aynı döneme ait benzer iki geminin keşfedildiğini ancak bunların kıyıya yakın olduğunu sözlerine ekledi.


Sharvit, araştırmacıların şimdiye kadar o dönemde ticaretin kıyıya yakın seyreden tekneler tarafından yapıldığını ve bir limandan diğerine geçerken karayı gözlediklerini varsaydıklarını hatırlattı. Yeni keşfedilen teknenin ise denizcilerin yollarını bulmak için muhtemelen güneşi ve yıldızları kullandıklarını gösterdiğini söyledi.

İsrail'in Akdeniz kıyılarından yaklaşık 90 kilometre açıkta bulunan batık ahşap gemi, İsrail karasularında bir dizi derin deniz doğalgaz sahası işleten Energean şirketi tarafından 1800 metre derinlikte keşkedildi.

Energean, çalışmalarında deniz tabanını taramak için bir dalgıç robot kullandığını söyledi. Şirketin sondaj ekibi, yaklaşık bir yıl önce, binlerce yıllık yüzlerce testinin altında çamurlu deniz tabanına gömülmüş 12 ila 14 metre uzunluğundaki gemiye rastlamıştı.

Geminin ve kargosunun tamamen bütünlük içinde olduğunu belirten IAA, geminin ya bir fırtınada ya da korsanların saldırısına uğradıktan sonra batmış gibi göründüğünü bildirdi.

Antik Roma’da hayat nasıldı? Sanal olarak inşa edilen kentte kuşbakışı gezinti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:37 0:00


Gemi şimdilik yerinden çıkarılmıyor.

Energean, muhtemelen yağ, şarap veya meyve taşımak için kullanılan testilerden ikisini araştırma amaçlı yüzeye çıkarmak için IAA ile birlikte çalıştı.

IAA, testilerin Doğu Akdeniz'e komşu topraklarda yaşayan bir halk olan Kenanlar’a ait olduğunu tespit etti.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG