Erişilebilirlik

İsrail Gazze’de okul vurdu: En az 13 ölü


İsrail saldırılarında bugüne dek 38 binden fazla kişi hayatını kaybetti.
İsrail saldırılarında bugüne dek 38 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılarına bir yenisi eklendi. Cumartesi günü Gazze’nin merkezindeki bir okul binası hava saldırısının hedefi oldu. Saldırının ardından İsrail ordusu olayla ilgili haberlerin ve durumun incelendiğini açıkladı.

İsrail ordusu Gazze’nin merkezine yönelik düzenlediği hava saldırısında El Nuseyrat kampında yerlerinden edilmiş Filistinliler'in sığınak olarak kullandığı bir okul binasını vurdu. İlk belirlemelere göre, okul binasında bulunan en az 13 kişi hayatını kaybetti.

Hamas rehine önerisini kabul edecek iddiası

Hamas'tan üst düzey bir kaynağın Cumartesi günü Reuters'a verdiği bilgiye göre Hamas, Gazze savaşını sona erdirmeyi amaçlayan anlaşmanın ilk aşamasından 16 gün sonra, aralarında asker ve erkekler rehinelerin de bulunduğu İsraillilerin serbest bırakılması için görüşmelere başlanması yönündeki ABD önerisini kabul etti.

Reuters'a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Hamas’ın İsrail'in anlaşmayı imzalamadan önce kalıcı bir ateşkes taahhüt etmesi talebinden vazgeçtiğini ve altı haftalık ilk aşama boyunca müzakerelerin bu yönde ilerlemesine izin vereceğini söyledi.

Gazze(Arşiv foto)
Gazze(Arşiv foto)

Uluslararası arabuluculukla yürütülen barış çabalarına yakın bir Filistinli yetkili de teklifin, İsrail tarafından kabul edilmesi halinde bir çerçeve anlaşma sağlanabileceğini ve İsrail ile Hamas arasında Gazze'de dokuz aydır devam eden savaşı sona erdirebileceğini söyledi.

Benzer şekilde müzakereleri yürüten İsrailli bir kaynak da benzer şekilde anlaşma sağlanabileceği yönünde yorumlar yaptı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve ofisindense şu aşamada bu haberlere ilişkin bir açıklama gelmedi.

İsrail ve Hamas arasında yaşanan çatışmalar 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail topraklarında saldırı düzenleyerek 1200 kişiyi öldürmesi ve 250 civarında kişiyi rehin almasıyla alevlendi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında şu ana kadar 38 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur duruşma talebine ret – 24 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG