Erişilebilirlik

İsrail Gazze’de mülteci kampını bombaladı: Ağır yaralanan TRT kameramanının bacağı ampute edildi


İsrail ordusu Cuma günü Gazze Şeridi'ndeki Nuseyrat Mülteci Kampı'nı bombaladı. Saldırıda yaralanan üç gazeteciden TRT Arapça için çalışan bağımsız kameraman Sami Şahada’nın bacağı ampute edildi.
İsrail ordusu Cuma günü Gazze Şeridi'ndeki Nuseyrat Mülteci Kampı'nı bombaladı. Saldırıda yaralanan üç gazeteciden TRT Arapça için çalışan bağımsız kameraman Sami Şahada’nın bacağı ampute edildi.

İsrail ordusunun Cuma günü Gazze Şeridi'ndeki Nuseyrat Mülteci Kampı'nı bombalaması sırasında aralarında TRT Arapça ekibinin de bulunduğu bir grup gazeteci yaralandı.

Üzerinde 'basın' yazan kurşun geçirmez mavi yelek giyen yaralılar, ambulanslarla Deyr El Bela’daki El Aksa Şehitleri Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı.

İsrail Gazze’de mülteci kampını bombaladı: Ağır yaralanan TRT kameramanının bacağı ampute edildi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:58 0:00

Hastane kaynaklarına göre TRT Arapça için çalışan bağımsız kameraman Sami Şahade, saldırıda ayağından ve vücudunun çeşitli yerlerinden ağır yaralandı.

Ameliyata alınan Şahade’nin sağ bacağı kesildi. Yine TRT Arapça için çalışan Sami Berhum ise saldırıda hafif yaralandı.

CNN için çalışan gazeteci Muhammed El Sevalihi'nin de sağ elinden yaralandığı ifade edildi.

Şahade tedavisi sırasında, ''Dünya kamuoyuna sesleniyorum; bizler gazeteciyiz, basın yeleği giymemize rağmen İsrail bizleri hala hedef alıyor. Tek ayağım olsa da baston ile kalsam da görevime ve Gazze'nin sesi olmaya devam edeceğim'' diye konuştu.

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Katil İsrail, Nuseyrat Kampı'nda TRT Arabi ekibimizin aracını hedef aldı. Maalesef freelancer kameramanımız Sami Şahada ayağını kaybetti, şu an ameliyatta. Muhabirimiz Sami Berhum'un durumu çok şükür iyi. Hiçbir ahlaki, hukuki, insani sınırı olmayan İsrail vahşetini lanetliyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da X mesajında, "Bu alçak saldırıyı kınıyoruz. Bu bir terördür. Bu terörün durması, batı dünyasının bir an evvel bu vahşete karşı çıkması gerekmektedir. İsrail katliamlarının görünmemesi için gazetecileri hedef almakta, basın özgürlüğüne saldırmaktadır. Uluslararası toplumun bu saldırılara karşı kayıtsız kalması da İsrail’i cesaretlendirmektedir. Artık yeter! Uluslararası toplum gözlerimizin önünde cereyan eden vahşete karşı harekete geçmelidir. Bu sistematik saldırılara karşı sessiz kalanlar, İsrail’in soykırım suçuna ortak olanlardır" dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) de Türkçe resmi hesabında, İsrail’in üç kişilik gazeteci ekibini hedef aldığını yazdı be “Bu katliam durmalı, gazeteciler korunmalı!” çağrısı yaptı.

“7 Ekim'den bu yana 140 gazeteci öldürüldü”

Gazze'de Hükümet Basın Dairesi’nden yapılan açıklamada, İsrail işgal ordusunun Nuseyrat Mülteci Kampı'nda devam eden saldırılarında, görevlerini yapan 3 Filistinli gazeteciyi kasten hedef alarak soykırım savaşını devam ettirdiğini ortaya koyduğu kaydedildi.

Açıklamada, İsrail'in gazetecilere yönelik insan hakları ihlallerinde bulunduğu dile getirilerek, 7 Ekim'den bu yana 140 gazetecinin öldürüldüğü bildirildi.

Hükümet Basın Dairesi, İsrail'in bu ihlallerinden ABD'yi sorumlu tutarken, gazetecilerin görevini yapmaktan saldırılarla alıkonulduğunu ve gerçeğin gizlendiğini savundu.

Sağlık yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamada Nuseyrat Mülteci Kampı’na düzenlenen saldırılarda altı kişinin öldüğünü ve aralarında üç Filistinli gazetecinin de bulunduğu yaklaşık 70 kişinin yaralandığını bildirmişti.

Gazze'nin merkezindeki kampa sığınanlar da Perşembe günü beklenmedik bir kara saldırısının ardından İsrail'in havadan, karadan ve denizden bombardımanı nedeniyle onlarca ölü ya da yaralı olduğunu, evlerin ve iki caminin yıkıldığını söyledi.

Hamas’ın üst düzey yetkililerinden Halid Meşal, İsrail ile altı aydır süren savaşta "düşmanı yakında yeneceklerini" söylerken, İsrail güçleri Cuma günü Gazze Şeridi'nin kuzeyinde ve merkezinde Filistinli militanlarla çatıştı.

İsrail ordusu, Gazze'nin merkezindeki militanları ve kentin altyapısını hedef alan "istihbarata dayalı hassas bir operasyon" yürüttüğünü açıkladı.

Reuters haber ajansından yararlanılmıştır.

Forum

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG