Erişilebilirlik

İsrail güçleri Refah’ta ilerleyişini sürdürüyor; merkez kamplarda 17 Filistinli öldürüldü


İsrail'in Refah'ta düzenlediği askeri saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler için Han Yunus'ta cenaze töreni yapıldı.
İsrail'in Refah'ta düzenlediği askeri saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler için Han Yunus'ta cenaze töreni yapıldı.

Bölge sakinleri ve sağlık görevlileri, Salı günü İsrail hava saldırılarında, Gazze Şeridi'nin mülteci kamplarından ikisinde en az 17 Filistinli’nin öldürüldüğünü ve İsrail tanklarının bölgenin güneyindeki Refah kentinin derinliklerine doğru ilerlediğini söyledi.

Refah’ta yaşayanlar, Mayıs ayından önce bir milyondan fazla insanın sığındığı kenyin çeşitli bölgelerinde tank ve uçaklardan ağır bombardıman yapıldığını bildirdi. O tarihten bu yana İsrail güçlerinin kenti işgal etmesi nedeniyle nüfusun büyük bölümü kuzeye doğru kaçtı.

Reuters’a konuşan bir Filistinli, "Çoğu bölgede İsrail güçleri var, ağır bir direniş de var ve onlara bedel ödetiyorlar ama işgal etik değil, şehri ve mülteci kampını yok ediyorlar" dedi.

Filistinli sağlık yetkilileri sabah saatlerinde Refah'ın doğu yakasında İsrail ateşi sonucu bir kişinin öldüğünü söyledi.

İsrail ordusuysa, Refah'ta "hassas, istihbarat temelli faaliyete" devam ettiğini, dün yakın çarpışmalarda birçok Filistinli silahlı kişiyi öldürdüğünü ve silah ele geçirdiğini söyledi. Ordu, “Hava kuvvetleri, Gazze Şeridi'nde onlarca hedefi vurdu” dedi.

Sağlık görevlileri, İsrail'in Gazze Şeridi'nin merkezinde iki eve düzenlediği iki ayrı hava saldırısında, İsrail'in kurulduğu 1948 savaşında Gazze'ye kaçan ailelerin ve torunlarının yaşadığı mülteci kampları olarak bilinen Nuseyrat ve Bureyj'de 17 Filistinli’nin öldüğünü söyledi.

Gazze'den öğretmen olan 45 yaşındaki Halil, Gazze Şeridi'nin merkezindeki Deyr El-Balah şehrinde ailesiyle birlikte yerinden edilmiş biri olarak Reuters’a konuştu ve "Gecikme olan her bir saatte İsrail daha fazla insanı öldürüyor, şimdi ateşkes istiyoruz. Savaş durmalı. Ben İsrail'e, Amerika'ya ve liderlerimize de söylüyorum, bu kadar kanımızın aktığı yeter” dedi.

İsrail ordusu, açıklamasında, 17 ölüm hakkında doğrudan yorum yapmadı, ancak güçlerin Gazze'nin merkezindeki militan gruplara karşı faaliyet göstermeye devam ettiğini söyledi. İslami Cihat'a ait bir keskin nişancı hücresinin komutanının bir İsrail savaş uçağı tarafından öldürüldüğü ve askerlerin de bir militan hücresini "ortadan kaldırdığı" belirtildi.

Hamas ve İslami Cihat'ın silahlı kanatları, savaşçıların çatışma bölgelerinde İsrail güçlerine tanksavar roketleri ve havan bombalarıyla karşı koyduklarını ve bazı bölgelerde ordu birliklerine karşı önceden yerleştirilmiş patlayıcıları infilak ettirdiklerini söyledi.

İsrail'in kara ve hava harekâtı, Hamas liderliğindeki militanların 7 Ekim'de İsrail'in güneyine saldırarak, İsrail rakamlarına göre yaklaşık 1200 kişiyi öldürmesi ve 250'den fazla rehineyi ele geçirmesiyle başlamıştı.

Gazze'yi harabeye çeviren saldırı, sağlık yetkililerine göre 37 bin 400'den fazla Filistinli’nin ölümüne neden oldu ve nüfusun büyük bir kısmını evsiz ve yoksul bıraktı.

Kasım ayında bir hafta süren ateşkesten bu yana, Hamas'ın savaşın kalıcı olarak sona ermesi ve İsrail'in Gazze'den tamamen çekilmesi konusunda ısrar etmesi nedeniyle ateşkes sağlama girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Netanyahu ise Hamas ortadan kaldırılmadan ve rehineler serbest bırakılmadan savaşı sona erdirmeyi reddediyor.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG