Erişilebilirlik

İsrail'in müzakerelere devam edeceğini söylemesiyle ateşkes yeniden gündemde


4 Temmuz 2024 - İsrail tankları sınırdan giriş yaptıktan sonra Gazze'nin iç kesimlerine doğru ilerliyor.
4 Temmuz 2024 - İsrail tankları sınırdan giriş yaptıktan sonra Gazze'nin iç kesimlerine doğru ilerliyor.

Gazze'de ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması çabaları yeniden ivme kazandı.

Hamas'ın İsrail’e, anlaşmanın şartları hakkında gözden geçirilmiş bir teklifte bulunması ve İsrail'in durmuş müzakerelere devam edeceğini söylemesiyle ateşkes yeniden gündeme geldi.

İsrail'in müzakere heyetinden Reuters’a adının açıklanmaması kaydıyla konuşan bir kaynak, Hamas'ın anlaşma şartlarına ilişkin revize edilmiş teklifinin Çarşamba günü İsrail'e ulaşmasının ardından anlaşmaya varılması için gerçek bir şans doğduğunu söyledi.

Kaynak, "Hamas tarafından sunulan teklifin çok önemli bir açılım içerdiğini" belirtti, ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Perşembe günü ABD Başkanı Joe Biden'a müzakereleri yeniden başlatmak üzere bir heyet göndereceğini söyledi. İsrailli bir yetkili de heyete Mossad istihbarat teşkilatı başkanının liderlik edeceğini söyledi.

Hamas’ın "önce kalıcı ateşkes" önkoşulu ortadan kalktı mı?

Uluslararası arabuluculuk çabalarına yakın bir Filistinli yetkili Reuters'e yaptığı açıklamada, Hamas'ın yeni önerisinin İsrail tarafından benimsenmesi halinde bir anlaşma çerçevesinin önünün açılabileceğini söyledi. Yetkili, Hamas'ın artık bir anlaşmanın imzalanmasından önce İsrail'in ateşkesi kalıcı olarak sağlama taahhüdü vermesini bir ön koşul olarak talep etmediğini ve kalıcı ateşkesin müzakerelerin ilk altı haftalık aşamasında sağlanmasına izin vereceğini söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, "Tarafların kalıcı bir ateşkes üzerinde anlaşmaya varmak için daha fazla zamana ihtiyacı olursa, iki taraf da bunu yapana kadar çatışmalara geri dönülmeyeceği konusunda anlaşmalıdır" dedi.

Hamas daha önce herhangi bir anlaşmanın savaşı sona erdirmesi ve İsrail'in Gazze'den tamamen çekilmesini sağlaması gerektiğini söylemiş ve Gazze'de tutulan İsrailli rehinelere karşılık İsrail'de tutulan Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını talep etmişti.

İsrail ise daha önce, Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas ortadan kaldırılana kadar çatışmalarda sadece geçici duraklamaları kabul edeceğini kaydetmişti.

Mısırlı kaynaklar bir değişim olduğunu kabul etmekle birlikte kalıcı bir ateşkes taahhüdüne ilişkin temel meselenin hala çözülmemiş olduğunu öne sürdü.

Biden, Netanyahu’nun kararından memnun

Beyaz Saray, Başkan Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Perşembe günü Hamas'tan anlaşmanın olası koşulları konusunda alınan yanıtı görüştüklerini ve Biden'ın Netanyahu'nun "anlaşmayı tamamlamak amacıyla" durmuş olan görüşmeleri yeniden başlatma kararından memnun olduğunu bildirdi.

İsrail müzakere heyetinden bir kaynak, "Gerçekten uygulanma şansı olan bir anlaşma var” dedi. Ancak kaynak, anlaşmanın "siyasi etkenler" nedeniyle suya düşme riski bulunduğu uyarısını da yaptı.

Netanyahu'nun iktidar koalisyonundaki bazı aşırı sağcı ortakları, “Savaş, Hamas yok edilmeden sona ererse hükümetten ayrılabileceklerini” belirtti. Bu ortakların ayrılması Netanyahu'nun başbakanlığını sona erdirebilir.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur duruşma talebine ret – 24 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG