Erişilebilirlik

İsrail ordusu Gazze'de dört rehineyi sağ olarak kurtardığını açıkladı


Düzenlenen operasyonla Hamas'ın elinde rehn durumda bulunan 4 kişi kurtarıldı.
Düzenlenen operasyonla Hamas'ın elinde rehn durumda bulunan 4 kişi kurtarıldı.

İsrail ordusu, Gazze'de El Nuseyrat bölgesinde iki ayrı noktada dört rehineyi sağ olarak kurtardıklarını açıkladı. İsrail’in açıklamalarına göre, Hamas'ın 7 Ekim saldırısında kaçırılan yaklaşık 250 rehineden 116'sı hala Filistin topraklarında ve bunlardan en az 40'ının öldüğü yetkililer tarafından resmi yollardan olmasa da açıklanmış durumda.

İsrail ordusu, Cumartesi günü Gazze'nin orta kesimindeki El Nuseyrat bölgesinde iki ayrı noktada dört rehineyi sağ olarak kurtardıklarını açıkladı. Operasyonda bir İsrail Özel Tim görevlisinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ordu yetkilileri, Hamas liderliğindeki militanlar tarafından geçen yıl 7 Ekim'de İsrail'in güneyindeki Nova müzik festivalinden kaçırılan üçü erkek biri kadın dört rehinenin tıbbi kontroller için hastaneye götürüldüğünü ve sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Kurtarılan rehinelerin, 25 yaşındaki Noa Argamani, 21 yaşındaki Almog Meir Jan, 27 yaşındaki Andrey Kozlov ve 40 yaşındaki Shlomi Ziv olduğu açıklandı.

Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısıyla Gazze'de başlayan ve sekiz aydır devam eden yıkıcı savaşın ardından, İsrail açıklamalarına göre militanlar tarafından kaçırılan yaklaşık 250 rehineden 116'sı, Filistin bölgesinde kaldı ve bunlardan en az 40'ının öldüğü yetkililer tarafından resmen olmasa da açıklandı.

Kurtarılan rehinelerden Argamani'nin, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog tarafından telefonla arandığı bir video, Herzog’un ofisi tarafından yayınlandı. Videoda, "Burada olduğum için çok mutluyum. Her şey için teşekkür ederim, bu an için teşekkür ederim” diyen Argamani, babasıyla birlikte bir hastane odasında otururken görülüyor.

Noa Argamani, kurtarılmasının ardından sağlık kontrolünün yapıldığı hastanede yakınlarıyla telefonla görüştü.
Noa Argamani, kurtarılmasının ardından sağlık kontrolünün yapıldığı hastanede yakınlarıyla telefonla görüştü.

Bir başka videoda ise Başbakan Benjamin Netanyahu ile telefonda konuşan Argamani, “Çok duygulandım. Uzun zamandır İbranice duymamıştım" ifadelerini kullandı.

Argamani'nin babasıyla yeniden bir araya geldiği anı gösteren bir başka video daha yayınlandı.

Argamani, erkek arkadaşı Avinatan Or ile birlikte 7 Ekim sabahı Supernova festivalinden kaçırılmıştı. Erkek arkadaşının halen rehin durumda olduğu tahmin ediliyor.

Argamani, motosikletli iki adam tarafından kaçırılma görüntülerinin internette yayınlanmasıyla rehine krizinin yüzlerinden biri haline gelmişti. Görüntülerde Argamani’nin “Beni öldürmeyin!” diye kendisine kaçıran kişilerle diyalog kurmaya çalıştığı görülüyordu.

Nuseyrat Kampı'na saldırı

Öte yandan İsrail ordusu Gazze'deki Nuseyrat kampına saldırı düzenledi. Düzenlenen hava saldırısında Filistinli yetkililerin açıklamasına göre en az 210 kişi hayatını kaybetti.

Yetkililer can kaybı sayısının daha da artabileceğini ifade ediyorlar. Kamp özellikle İsrail saldırıları nedeniyle evlerini terk eden Filistinlilerin kaldığı bir yer olarak biliniyor.

Forum

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG