Erişilebilirlik

İsrail ordusu: “Şifa Hastanesi'nde bir asker idam edildi, iki kişi rehin tutuluyor”


İsrail ordusu, Şifa Hastanesinde rehinelerin tutulduğuna ilişkin bir video yayınladı.
İsrail ordusu, Şifa Hastanesinde rehinelerin tutulduğuna ilişkin bir video yayınladı.

İsrail, Gazze’nin en büyük hastanesi Şifa'da Hamas’ın rehin tuttuğu bir askerin idam edildiğini, ayrıca hastanede iki rehinenin daha tutulduğunu iddia etti.

İsrail'in Hamas militanlarının saklandığını ve rehineleri tuttuğunu söylediği Şifa Hastanesi, geçen haftadan bu yana tahliye ediliyor. İsrail, 7 Ekim’deki Hamas saldırısıyla rehin alınan 240 kişiyi arıyor. İsrail ordusu, geçen hafta Şifa yakınlarında cesedi bulunan 19 yaşındaki Noa Marciano isimli askerin bu kişilerden biri olduğu açıkladı.

İsrail ordusu sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, “İstihbarat bilgilerine göre Noa, Hamas teröristleri tarafından Şifa Hastanesi'nin içerisine götürüldü. Orada bir Hamas teröristi tarafından öldürüldü” dedi.

Televizyonda yayınlanan brifinginde Hagari ayrıca, Hamas’ın 7 Ekim'deki baskında rehin alınan yabancı işçiler arasında bulunan bir Nepalli ve bir Taylandlı'yı da Şifa'ya getirdiğini söyledi.

İsrail ordusu tarafından paylaşılan Şifa Hastanesi'nin 7 Ekim tarihli güvenlik kamerası görüntülerinden birinde, bir kişinin hızlıca bir grup erkek tarafından hastaneye getirildiği görülüyor. Bir diğer görüntüde ise sedyede yatan bir adam ve etrafında yine bir grup adam görülüyor. Bu kişilerden birinin üzerinde ise tüfek olması dikkat çekiyor.

Hamas, İsrail ordu sözcüsü Hagari'nin açıklamaları hakkında yorum yapmadı. Gazze'yi yöneten Filistinli İslamcı grup Hamas daha önce bazı rehineleri tedavi için hastanelere götürdüğünü açıklamıştı.


İsrail ordusu dün ayrıca, Şifa Hastanesi'nin 10 metre altında 55 metre uzunluğunda bir tünel bulunduğunu gösteren bir video yayınladı.

Hamas, Filistin bölgesi boyunca yüzlerce kilometrelik gizli tünel ve sığınaklardan oluşan bir ağa sahip olduğunu kabul ederken, bunların hastaneler gibi sivil yerlerin altında bulunduğu iddiasını reddediyor.

Hamas’ın kontrolündeki Gazze’deki sağlık yetkilisi Münir El Barş, İsrail'in tünelle ilgili açıklamasını “tamamen yalan” olarak niteleyerek, El Cezire televizyonuna verdiği demeçte “Sekiz gündür hastanedeler ve henüz hiçbir şey bulamadılar” dedi.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasının ardından 1200 kişi hayatını kaybetti ve 200’den fazla kişi rehin alındı. Hamas’ın kontrolündeki Gazze’deki sağlık yetkililerine göre ise İsrail’in misilleme saldırılarında şimdiye kadar 13 bin kişi öldü.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG