Erişilebilirlik

İsrail Polisinden Mescid-i Aksa’ya Baskın


İsrail polisi dün akşam teravih namazı sonrası Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Baskının ardından Mescid-i Aksa'da bulunan Kıble Mescidi’ne sığınanlara ses bombası ve plastik mermilerle müdahale eden İsrail polisinin aralarında kadınların da yer aldığı gruba coplarla saldırdığı iddia edilen görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

İsrail Polisinden Mescid-i Aksa’ya Baskın
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00


Filistin Kızılayı, İsrail polisiyle yaşanan çatışmalarda 12 Filistinli'nin plastik mermi ve darp sonucu yaralandığını açıkladı. Kızılay, İsrail güçlerinin sağlık görevlilerinin bölgeye ulaşmasını engellediğini de bildirdi.

Reuters’a konuşan ve Mescid-i Aksa’da ibadet eden Fehmi Abbas, "Yerleşkenin doğu kısmındaki avluda polis göz yaşartıcı gaz ve ses bombası attı, tarif edemeyeceğim bir manzaraydı. Sonra içeri girdiler ve herkesi dövmeye başladılar. İnsanları gözaltına aldılar ve gençleri yüzüstü yere yatırıp dövmeye devam ettiler” diye konuştu.


İsrail polisi yaptığı açıklamada, "maskeli kışkırtıcıların havai fişek, sopa ve taşlarla kendilerini camiye kilitlemelerinin ardından güvenlik birimlerinin yerleşkeye girmek zorunda kaldığını" söyledi.

Polis açıklamasında "Şahısları diyalog yoluyla camiden çıkarma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, polis şahısları çıkarmak için yerleşkeye girmek zorunda kaldı" denildi.

Diğer yandan Mescid-i Aksa'da yaşananlar, işgal altındaki Batı Şeria'da protestolara yol açtı. Gazze'den dün gece boyunca atılan roketler üzerine ise İsrail, Hamas'ın silah üretim tesislerini vurduğunu söylediği hava saldırıları düzenledi ve abluka altındaki kıyı şeridinde patlamalar duyuldu.

Görgü tanıkları İsrail tanklarının da Gazze şeridinin güneyindeki sınır çiti boyunca Hamas mevzilerini bombaladığını söyledi.

Ramazan, Hamursuz Bayramı ve Paskalya'nın bu yıl aynı zamana denk gelmesi nedeniyle Kudüs'te gerilimin artabileceğinden dair endişe ediliyordu.

Gazze'yi yöneten Filistinli militan grup Hamas, bazı Yahudi yerleşimcilerin Hamursuz Bayramı nedeniyle Mescid-i Aksa yakınlarında kurban kesmeye çalışacaklarına dair haberlerin ardından, Filistinliler'i camiyi korumaya çağırmıştı.

Dışişleri Bakanlığı: “İsrail hükümeti saldırıları derhal durdurmalı”

Türkiye’de hem iktidardan hem de muhalefetten Mescid-i Aksa’da yaşananlara ilişkin kınama açıklamaları geldi.

Dışişleri Bakanlığı’dan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail güvenlik güçlerinin, dün geceden itibaren Harem-i Şerif'in kudsiyetini ve tarihi statükoyu ihlal ederek, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesini, Kıble Mescidi’ne sığınanlara müdahale etmesini ve çok sayıda Filistinli sivili gözaltına almasını lanetliyoruz. Mübarek Ramazan ayında Mescid-i Aksa'da ibadet edenlere yönelik bu saldırılar hiçbir şekilde kabul edilemez” denildi.

Başta Gazze olmak üzere şimdiden bölgeye sirayet eden tırmanmadan büyük endişe duyulduğu belirtilen açıklamada, “İsrail hükümetinin, bölgede gerilimin daha da tırmanmasına yol açabilecek her türlü tahriki, eylemleri ve saldırıları derhal durdurması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Çelik: "Uluslararası toplum güçlü bir tavır koymalı"

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Mescid-i Aksa, tüm Müslümanlar'ın kutsal mabedidir. İsrail güvenlik güçlerinin mübarek Ramazan ayında tüm Müslümanlar'ın mabedine yaptığı saygısızlık asla kabul edilemez. Yapılan bu saygısızlığı ve Filistinliler'e karşı uygulanan şiddeti kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çelik ayrıca, İsrail yönetimini Mescid-i Aksa'nın hukuki statüsüne saygı duymaya ve uluslararası yükümlülüklerine uygun davranmaya çağırdıklarını belirterek, “Uluslararası toplum bu hukuksuz eylemlere dur demek için güçlü bir tavır ortaya koymalıdır” dedi.

Kılıçdaroğlu: "Bu zulüm artık son bulmalı"

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da sosyal medya hesabından, "Filistinli kardeşlerimize karşı Mescid-i Aksa'da gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle lanetliyorum. Filistinli kardeşlerimize karşı gerçekleştirilen bu zulmün artık son bulmasını diliyorum, daima yanlarında olduğumuzu hatırlatıyorum" diye yazdı.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da Twitter’dan, “Artık yeter! İsrail durdurulmalıdır! Vahşi siyonist katiller ümmetin ilk kıblesi Mescid-i Aksa'ya düzenlediği silahlı baskınla terör estiriyor, insanlığı katletmeye devam ediyor. Mübarek Ramazan ayında Filistinli kardeşlerimize karşı gerçekleştirilen bu alçak terör saldırısını şiddetle lanetliyoruz. Her sene özellikle Ramazan ayında Mescid-i Aksa'da ibadet eden Müslümanlar'a uygulanan bu saldırılar uluslararası kuruluşlar tarafından artık durdurulmalı ve dökülen her damla kanın, yitirilen her bir canın hesabı İsrail'in faşist yöneticilerinden sorulmalı” ifadelerine yer verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Twitter'dan yayınladığı mesajında "İsrail güvenlik güçlerinin terör yöntemlerini devreye sokarak, 4 Nisan 2023 akşamından itibaren Harem-i Şerif’in muazzez ve ihlal edilemez statüsünü tahrip etme, mukaddes dokusunu zedeleme girişimi kabul edilemez bir ilkelliktir. İsrail’in muamelesi düşmancadır" ifadelerini kullandı. Bahçeli açıklamasında "İsrail hükümetini gerilimi tırmandıracak şiddet eylemlerine derhal son vermeye, aynı zamanda aklıselim bir çizgiye gelmeye davet ediyor; Mescid-i Aksa’ya yapılan saygısız, kaba, orantısız, yaralayıcı ve insanlık dışı operasyonları tüm gücümle kınıyorum" sözlerine yer verdi.


CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz tarafından yapılan açıklamada "Kutsal mekanlara saygı göstermek, din ve inanç özgürlüğüne saygı duymak ve insan haklarına saygı göstermek, her ülkenin ve herkesin sorumluluğundadır. Mescid-i Aksa'ya yapılan baskın ve müdahalelerin, barış ve istikrar için gerekli olan diyalog yerine gerilimi artırdığına inanıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak sivillere yönelik şiddet içeren ve ibadet edenlere müdahale eden bu vahim olayı kınıyoruz" denildi.

İyi Parti Sözücüsü Kürşad Zorlu da Twitter paylaşımında "Mübarek Ramazan ayında Mescid-i Aksa’da gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Kutsallarımıza yapılan bu menfur saldırılar asla kabul edilemez! İsrail hükümetini, bölgedeki gerginliği ve kaosu daha da artırabilecek bu saldırgan tutuma derhal son vermeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG