Erişilebilirlik

İsrail Suriye'deki İran hedeflerine aylar sonra en ağır saldırıyı düzenledi


Suriye Savunma Bakanlığı, İsrail'in Suriye'nin Halep vilayetinin güneydoğu kesimindeki bölgeleri gece saatlerinde vurduğunu ve çok sayıda sivil ve askeri personelin öldüğünü bildirdi.
Suriye Savunma Bakanlığı, İsrail'in Suriye'nin Halep vilayetinin güneydoğu kesimindeki bölgeleri gece saatlerinde vurduğunu ve çok sayıda sivil ve askeri personelin öldüğünü bildirdi.

İsrail Cuma gününün ilk saatlerinde Suriye'nin kuzeyindeki Halep vilayetine son ayların en çok can kaybına yol açan saldırılarını düzenledi ve Gazze'deki savaşına paralel olarak İran'ın vekil güçlerine karşı yürüttüğü kampanyayı hızlandırdı.

İsrail, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısından bu yana Suriye'de hem Lübnanlı Hizbullah milislerine hem de İran Devrim Muhafızları Ordusu'na karşı hava saldırılarını arttırdı. İsrailli pilotlar da son günlerde Lübnan'a "derin" baskınlar için düzenli uygulamalara yeniden başladı.

Tahran ve vekil güçleri, Halep ve başkent Şam çevresi dahil Suriye'nin dört bir yanına yerleşmiş durumda.

Suriye Savunma Bakanlığı, İsrail saldırılarının Halep vilayetinin güneydoğu kesimindeki bazı bölgeleri saat 01.45 civarında vurduğunu ve çok sayıda sivil ve askeri personelin öldüğünü bildirdi.

Bakanlık hava saldırılarının İdlib ve Halep'in batı kırsalından gerçekleştirilen ve "terör örgütleri" tarafından Halep ve çevresindeki sivillere karşı düzenlendiğini belirttiği insansız hava aracı saldırılarıyla aynı zamana denk geldiğini söyledi.

İsrail ordusu konuya ilişkin açıklama yapmayı reddetti. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasır Kenani X'te yaptığı paylaşımda, İsrail'in Suriye'ye yönelik saldırılarının savaşı genişletmek için "açık ve umutsuz bir girişim" olduğunu söyledi, ancak İranlı kayıplar olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.

Reuters'a konuşan üç güvenlik kaynağı saldırılarda 33 Suriyeli ve beş Hizbullah savaşçısının öldüğünü bildirdi.

Kaynaklardan biri, Hizbullah savaşçılarından birinin, Kasım ayında İsrail'in güney Lübnan'a düzenlediği saldırıda kardeşi öldürülen yerel bir saha komutanı olduğunu kaydetti.

Bu rakam 7 Ekim'den bu yana İsrail'in Suriye'ye düzenlediği saldırıların yol açtığı en yüksek can kaybına işaret ediyor.

İsrail-Lübnan sınır çatışması

İsrail ordusu Cuma günü yaptığı açıklamada, Hizbullah'ın roket ve füze biriminin komutan yardımcısı Ali Abed Ahsan Naim'i Lübnan'ın Bazuriye bölgesinde düzenlediği bir hava saldırısında öldürdüğünü duyurdu.

Açıklamada Naim'in İran destekli milislerin ağır başlıklı roket atışlarındaki liderlerinden biri olduğu, İsrailli sivillere yönelik saldırıların yürütülmesi ve planlanmasından sorumlu olduğu belirtildi.

Lübnan'daki güvenlik kaynakları da İsrail'in Cuma günü güney Lübnan'a düzenlediği saldırıda bir Hizbullah savaşçısının öldüğünü söyledi.

Kaynaklar, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani'nin Şubat ayında Beyrut'ta Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile biraraya gelerek İsrail'in Hizbullah'a karşı kapsamlı bir saldırı başlatması halinde ortaya çıkabilecek riskleri görüştüğünü ve Nasrallah'tan İran'ı İsrail ile savaşa sürüklemek istemediğine dair güvence aldığını kaydetti.

İsrail ve Hizbullah, 2006'da bir ay süren savaştan bu yana yaşanan en şiddetli tırmanışta, Lübnan'ın güney sınırında karşılıklı ateş açtı Hizbullah, Hamas'a desteğini İsrail'e roket atışlarıyla göstermeye çalıştı.

İsrail'in kuzeyinde yaklaşık 12 İsrail askeri ve 6 sivil öldürüldü. İsrail'in Lübnan'ın güneyindeki saldırılarında yaklaşık 270 Hizbullah savaşçısı ve aralarında sağlık görevlileri, siviller ve gazetecilerin de bulunduğu 50 sivil öldürüldü.

İsrail, İran'ın bölgedeki müttefiklerine silah akışını engellemek için yıllar boyunca hem Şam hem de Halep'teki uluslararası havaalanlarını defalarca vurdu. Ancak 7 Ekim'den bu yana yapılan saldırılar daha çok can kaybına ve İran'ın bazı üst düzey subaylarını Suriye'den çekmesine neden oldu.

Hizbullah, Gazze'de ateşkes sağlanması halinde İsrail'e ateş açmayı durduracağını açıklamıştı. Ancak İsrailli ve ABD'li yetkililer Gazze'de sağlanacak bir ateşkesin otomatik olarak Lübnan'ı da kapsamayacağını söyledi.

İsrail Hava Kuvvetleri pilotları, Gazze savaşının başlangıcında askıya alınan normal eğitim faaliyetlerinin son haftalarda yeniden başlamasıyla birlikte kuzey sınırında uzun menzilli saldırılar düzenleme çalışmalarına hız verdi.

Yapılan açıklamada "Eğitim programı, İsrail Hava Kuvvetleri'nin kuzey kesimde ve uzun süreli çatışmalar sırasında diğer kesimlerde savaşa hazır olma durumunu arttırmaya odaklanacak" denildi.

Tatbikatlar "düşman topraklarının derinliklerine uçarak büyük, uzun menzilli saldırılar" için prova yapmayı da içeriyor.

Forum

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG