Erişilebilirlik

“İsrail Suudi Arabistan'la bölgeyi yeniden şekillendirecek bir barışın eşiğinde”


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, BM Genel Kurulu'na hitaben konuştu.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, BM Genel Kurulu'na hitaben konuştu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülkesinin Suudi Arabistan'la barış sağlamaya çok yaklaştığını, bu gelişmeyi ABD Başkanı Joe Biden'ın da memnuniyetle karşılayacağını ve böylelikle Ortadoğu'nun yeniden şekilleneceğine inandığını söyledi.

Ancak Netanyahu, Riyad ve Washington'un Filistinliler'in de diplomatik girişimlere ortak edilmesi çağrılarına rağmen Filistin'in bölgesel pazarlıkları veto etmesine izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.
İsrail'in Suudi Arabistan'la ilişkileri normalleştirebileceği beklentileri bu hafta arttı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, anlaşmaya her gün adım adım yaklaşıldığını, Netanyahu ve Biden'ın bu umutları uzun zamandır beklenen görüşmelerinde ele aldıklarını söyledi.

Netanyahu, 2020 yılında dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın desteğiyle varılan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasındaki ilişkileri normalleştirmeyi amaçlayan İbrahim Anlaşmaları'nı, bugünkü gelişmelerin öncüsü olarak niteledi.

İsrail Başbakanı, “Hiç şüphe yok, İbrahim Anlaşmaları yeni bir barış çağının habercisi oldu. Daha büyük bir gelişmenin eşiğinde olduğumuza inanıyorum: İsrail ve Suudi Arabistan arasındaki tarihi bir barış anlaşmasının” ifadelerini kullandı.

Bu tür bir anlaşmanın Amerikalı Kongre üyelerinin desteğini gerektireceği, bunun da 2024 yılındaki başkanlık seçimlerinin yaklaştığı bir ortamda zor olduğu öngörülüyor.

Netanyahu, daha önceki anlaşmada Trump'ın katkısı olduğunu belirtirken mevcut Amerikan hükümetinin bu son anlaşmayı perçinlemesini umduğunu ifade etti ve “Başkan Biden'ın liderliğiyle Suudi Arabistan'la barışa ulaşabileceğimize inanıyorum” dedi.

Filistinliler'in de anlaşmaya kısmen katılımının sağlanabileceğine ilişkin isteklilik belirtisi gösterse de Netanyahu, “Filistinliler'e Arap devletleriyle yeni yapılan barış anlaşmalarında veto hakkı vermemeliyiz” dedi. Netanyahu'nun sağcı hükümetinin Filistin'e devlet olma yolu açması imkansız görünüyor.

Filistin Lideri Mahmud Abbas BM Genel Kurulu'nun 78'inci toplantısında konuştu.
Filistin Lideri Mahmud Abbas BM Genel Kurulu'nun 78'inci toplantısında konuştu.

Filistin Lideri Mahmut Abbas da dün BM Genel Kurulu'nda, “İnsanlarımız (Filistinliler) tam haklara kavuşmadan Ortadoğu'da barışın mümkün olabileceğini düşünenler hayal görüyor” dedi.

BM Genel Kurulu oturumlarını genellikle İran'a karşı uyarı yapmak için kullanan Netanyahu, bu sefer de İran'ı Suudi Arabistan'la yapılacak bir anlaşmayı yıkmaya çalışan “baş belası” olarak tanımladı.

Suudi Arabistan'la normalleşmenin şimdiden ilerlediğini kaydeden Netanyahu, buna örnek olarak, İsrail uçaklarının Suudi hava sahasını kullanmasını sağlayan ve üçüncü yılına giren hava koridorunu gösterdi. Netanyahu ayrıca bu ay Biden tarafından açıklanan, hem İsrail hem de Suudi Arabistan'ın dahil edileceği, Hindistan'dan Akdeniz'e uzanan demir ve deniz yolu ağı planını da normalleşmenin işareti olarak sundu.

Forum

STÜDYO VOA

CIA İsrail ve Hamas arasındaki ateşkesi uzatmak için devrede – 28 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG