Erişilebilirlik

İsrail'de Tutsak Askerin Filistinli Mahkumlarla Takasına İtiraz Var


Gilad Şalit'in İsrail üniformasıyla çekilmiş resmi

İsrailli tutsak asker Gilad Şalit’in yüzlerce Filistinli mahkumla takas edilmesine karşı çıkan İsrailliler, anlaşmayı engellemeye çalışıyor.

İsrail Anayasa Mahkemesi bugün, yakınları Filistinli militanlar tarafından öldürülen aileleri temsil eden avukatların taleplerini dinleyecek. Avukatlar Hamas örgütüyle takasın yapılmasını önlemeye çalışıyor.

Anayasa Mahkemesi, Şalit ailesinin de takas lehinde savunma yapmasına izin verdi. Aile, anlaşmanın hassasiyetinden dolayı takasın geciktirilmemesi çağrısında bulunuyor.

İsrail, yarın (Salı) serbest bırakılacak 477 Filistinli mahkumu Negev çölündeki özel bir tesise nakletti. İsrail hükümeti serbest bırakılacak Filistinli mahkumların adlarını internette açıklamıştı. İsrail vatandaşlarının anlaşmayı önlemek için 48 saatlik temyiz hakkı bulunuyor.

Onbaşı Gilad Şalit, 2006’da sınır devriyesinde görevliyken sınırı gizlice geçen Filistinli militanlar tarafından Gazze’ye kaçırılmıştı. İsrail olayın ardından Gazze’ye operasyon düzenlese de Şalit’i kurtaramadı.

Gilad Şalit’in iadesi karşılığında İsrail 1027 Filistinli mahkumu iki aşamada serbest bırakacak. Şalit ise önce Mısırlı yetkililere, daha sonra da İsrail’e teslim edilecek. 550 mahkumun serbest bırakılacağı ikinci aşama iki aylık dönemi kapsayacak. 40 kadar mahkumsa üçüncü ülkelere gönderilecek.

Bu mahkumların 280’den fazlası, İsrail’de terör eylemi düzenlemek ya da planlamak suçlarından ömür boyu hapse mahkumdu.

XS
SM
MD
LG