Erişilebilirlik

‘İstanbul Art Show’ İlk Kez Sanatseverlerle Buluştu


‘İstanbul Art Show’ İlk Kez Sanatseverlerle Buluştu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

Türkiye’nin yeni sanat fuarı İstanbul Art Show’un ilki 13-16 Aralık tarihleri arasında İstanbul Hilton Exhibition Center’da düzenlenen etkinlikle gerçekleşti.

30 sanat galerisinin katıldığı fuarda 500’ün üzerinde yerli ve yabancı sanatçının binlerce eserine sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

İranlı mülteci ressam eserlerini sergiledi

‘Sanata sığınmacı bir ressamın gözünden bakmak’ temalı çalışmasıyla fuarda sergi açan İranlı sanatçı Jaleh Nezamdoustroudsari resim yapmaya çocuk yaşta başladığını belirtiyor.

Nezamdoustroudsari, “Resim yapmaya çocuk yaşta başladım. Profesyonel olarak resim çalışmalarıma ise üniversiteye gittikten sonra başladım. Bir süre sonra İran hükümetiyle yaşadığım problemlerden dolayı ülkemi terk etmek zorunda kaldım ve Türkiye’ye geldim. Mülteci ve sanatçı olarak yaşadıklarımı tecrübe etmeye çalışıyorum. Çünkü benim sanatımı kesinlikle etkiliyor. Bazen bu sorunlar sizi bir köşeye sıkıştırabiliyor.Bir şey düşünüp yapamıyorsunuz. Ben hayatımın pozitif taraflarından bir şeyler almaya çalışıyorum aksi halde benim ileride yapacağım sanat çalışmalarımı da etkileyecektir” dedi.

Sanata ilgi giderek artıyor

Ressam Aygun Tuğay, sergiye gelen ziyaretçilerin sanata olan ilgisinin gün geçtikçe belirgin bir şekilde arttığını ifade etti. Tuğay, “Eskiden insanlar resimlerin önünden geçip sadece bakarlardı. Şimdi ise eserlerin önünde duruyorlar ve inceliyorlar” dedi.

Fuarın sorumlularından Gönül Akyıldız, İstanbul Art Show’a ilişkin VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada İstanbul’un çok büyük bir metropol olduğunu belirterek, “Biz sanatın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de şu anda en çok ihtiyaç duyduğumuz, insanları birleştiren konulardan bir tanesidir sanat. Bu anlamda böyle bir etkinliğe İstanbul’da ev sahipliği yapmaktan mutluyuz” dedi.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur duruşma talebine ret – 24 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG