Erişilebilirlik

İstanbul Sokaklarındaki Evsizlere Sıcak Yuva


İstanbul Sokaklarındaki Evsizlere Sıcak Yuva
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi her yıl kış aylarında sokakta kalan kimsesiz insanları misafir ediyor. Misafirhanede; beslenme, barınma, temel sağlık, hijyen, giyim yardımı ve memlekete gitmek isteyenleri memleketlerine göndermek gibi hizmetler yer alıyor.

Misafirhanede, psikolojik, ekonomik veya sosyal durumundan dolayı belirli bir ikamet yeri olmayan ve soğuk kış aylarında sokakta ya da terk edilmiş mekanlarda yaşayan vatandaşlara barınma, beslenme, sağlık hizmeti veriliyor. Sokakta yaşayan kimsesizler Esenyurt’taki misafirhanede ağırlanırken kadınlar ise İBB Kayışdağı Darülaceze Merkezi’nde misafir ediliyor.

22 Kasım 2018’de başlayan ve Nisan 2019’a kadar yaklaşık 5 ay sürecek olan hizmet kapsamında, şu anda Esenyurt'taki merkezde 296 erkek, Kayışdağı Darülaceze Merkezi'nde ise 41 kadın olmak üzere toplam 337 kişi misafir ediliyor.

5 yıldır evsiz olarak yaşamını sürdürdüğünü ifade eden Deniz Tanrıverdi, sokaklarda çok fazla insanın yaşadığını, soğuk kış aylarında tesiste olduğu için kendisini şanslı hissettiğini söyledi.

Büyük bir rahatsızlık yaşadığını ve daha sonra ailesinin de kendisini terk ettiği için evsiz kaldığını söyleyen Muhammet Uysal, bulunduğu ortamda en azından yaşam koşullarının iyi olması açısından mutlu olduğunu belirtti.

Misafirhanede 1,5 aydır kalanlardan biri de Suriyeli mülteci Muhammed Hüseyin. Suriyeli sığınmacı 2014 yılında Halep’ten Türkiye’ye gelmiş. Türkiye’nin farklı illerinde çeşitli işlerde çalıştığını anlatan Hüseyin İstanbul’da kalacak bir yeri olmadığı için misafirhanede kaldığını ifade etti.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

New York metrosunda raylara itilen Türk kadın ABD gündeminde - 26 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG