Erişilebilirlik

İstanbul’daki Balıkçılarda Mayın Tedirginliği


İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki balıkçılar, olası bir mayın tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktan kaygı duyduklarını söylüyor.

VOA Türkçe’ye konuşan balıkçılar, avlanmaya çıkarken mayın kontrolu için teknelerinin ön tarafında bir kişi bulundurduklarını söyledi.

38 senedir balıkçılık yaptığını belirten Recep Koç, “Bu zamana kadar mayınla ilgili herhangi bir şey görmemiştim. Bize denk gelir çarpar diye bir korku var içimizde. Şimdi daha çok dikkat etmeye çalışıyoruz. Teknemizi, pervanesine bir şey sarmasın diye kollarken, şimdi ise belki çarpar, patlar diye mayınlara dikkat etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Her teknenin uç tarafında bir arkadaşımız duruyor"

Mayınlardan tedirgin olduğunu söyleyen bir diğer balıkçı Şenol Yüce de, “30 seneden beri bu işle uğraşıyorum ilke defa böyle bir sorunla karşılaştım. Daha önce buna benzer hiçbir şey olmadı. Tabii ilk duyduğumuzda hepimiz tedirginlik yaşadık. Sahil güvenlik, ufak balıkçılar olsun büyük balıkçı tekneleri olsun bütün hepsinin boğazdan dışarı doğru çıkmasını yasakladı. Psikolojik olarak insanlar bir çöküşe geçti. Her teknenin uç tarafında bir arkadaşımız duruyor ve kontrolu sağlıyor. Sonuçta bu olay bir tehlike arz ediyor” dedi.

İstanbul'daki Balıkçılarda Mayın Tedirginliği
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

“Gündüz avlanmaya çıktığımız için tehlikeli değil”

Balıkçı Olcay Kırcıoğlu ise gündüz avlanma yaptıkları için mayınların küçük balıkçı tekneleri açısından tehlike oluşturmayacağını düşündüğünü belirterek, şunları söyledi: “Gündüz avlanmaya çıktığımız için küçük tekneler için bir tedirginlik olmadı. Çünkü gündüz çıktıkları için mayını görme şansları daha yüksek. Gece çıkması durumunda ise tehlikeli olur. Çünkü bu teknelerde su üstününü ve altını gösteren radar tarzı cihazlar yok.”

İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişinde ve Bulgaristan sınırına yakın İğneada açıklarında tespit edilen mayınlar Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı SAS timleri tarafından etkisiz hale getirildi.

Yaşanan mayın paniğinin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı, 26 Mart 2022 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar Bulgaristan-Kefken arasındaki Karadeniz sularında, gün batımından gün doğumu süresince küçük teknelerle yapılan olta avcılığı dahil olmak üzere her türlü balık avcılığını durdurdu.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG