Erişilebilirlik

İsveç Büyükelçisi Protesto Nedeniyle Dışişleri'ne Çağrıldı


İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström
İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström

Türk Dışişleri Bakanlığı, İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström'ü, yarın Stockholm'deki Türk Büyükelçiliği önünde yapılması planlanan protesto gösterisine izin verilmesi nedeniyle bakanlığa çağırdı.

Diplomatik kaynaklara göre Kuran-ı Kerim'in yakılmasını içerecek "provokatif eylem" en güçlü şekilde kınandı, İsveç’in bu tutumunun kabul edilemez olduğu, Türkiye'nin eyleme müsaade edilmemesini beklediği, kutsal değerlere hakaretin "demokratik haklar" kisvesi altında savunulamayacağı belirtildi.

Bakanlık ayrıca Büyükelçi Herrström'e terör örgütü PKK ile bağlantılı çevrelerin Stockholm'ün merkezinde bir gösteri yapacaklarını duyurduklarını hatırlatarak, terör örgütleri ve yandaşlarının propaganda faaliyetlerine izin verilmesinin Üçlü Ahitname’nin açık ihlali olduğunu belirtti.

Türkiye-İsveç ilişkileri, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için Türkiye'nin onayını almayı bekledikleri şu günlerde hassas bir dönemden geçiyor.

İki kuzey Avrupa ülkesi geçen yıl Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından NATO'ya üyelik için başvuruda bulunmuştu. Ancak üyeliklerinin 30 NATO üyesinin tamamı tarafından onaylanması gerekiyor. Türkiye ve Macaristan henüz İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğine onay vermedi.

Herrström geçen hafta da Stockholm'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kuklasının asıldığı protesto gösterisi nedeniyle bakanlığa çağrılmıştı. Stockholm olayı kınamış ancak Türkiye Stockholm'ün teröre karşı daha kararlı bir duruş sergilemesi gerektiğini söylemişti.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG