Erişilebilirlik

"İsveç Kürt Gruplardan Uzaklaşacak"


İsveç'te yeni hükümet, Türkiye'nin NATO'ya katılım onayını almaya çalışırken Kürt YPG milisleriyle arasına mesafe koyacak. Açıklama bugün İsveç Dışişleri Bakanı’ndan geldi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom kamu hizmeti yayıncısı İsveç Radyosu'na verdiği demeçte "Bu örgütler ile PKK arasında çok yakın bir bağlantı var. Türkiye ile aramızdaki ilişki için iyi değil" dedi.

Billstrom, "Öncelikli hedef İsveç'in NATO üyeliğidir" diye konuştu.

Bu açıklama, Başbakan Ulf Kristersson'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı İsveç'in askeri ittifaka katılmasına ikna etmek üzere Ankara'ya gitmesinden birkaç gün önce geldi.

İsveç Ankara'ya gönderdiği 6 Ekim tarihli mektubunda, NATO üyeliği adaylığına ilişkin Türkiye'nin kaygılarını gidermek için "somut adımlar" attığını kaydetmişti. Reuters haber ajansının haberleştirdiği mektuba göre bu adımlar arasında “Kürt militanlara karşı terörle mücadele çabalarının arttırılması” da yer alıyordu.


Suriyeli Kürt YPG milisleri ve siyasi kolu PYD, Türkiye tarafından terör örgütü PKK’nın uzantıları kabul ediliyor.

Ancak İsveç, ABD ve diğer bazı NATO ülkeleriyle birlikte Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelede YPG'yi destekledi.

Türkiye ise milis grupları desteklemekten vazgeçmemesi halinde İsveç'in NATO'ya katılma başvurusunu engelleyebilir.

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin doğrudan bir sonucu olarak bu yılın başlarında NATO'ya katılmak için başvuruda bulunmuştu.
Başvuru NATO'nun 30 ülkesinden 28'i tarafından onaylandı.

İskandinav ülkeleri bu hafta yaptıkları açıklamada Macaristan'ın da itirazlarından vazgeçeceği konusunda iyimser olduklarını söylemişlerdi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG