Erişilebilirlik

"İsveç ve Türkiye NATO görüşmelerine 'yakında' başlayacak"


İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom

İsveç Dışişleri Bakanlığı, Stockholm'ün geciken NATO üyeliği başvurusunu görüşmek üzere İsveç ve Türkiye dışişleri bakanlarının "yakında" biraraya geleceklerini bildirdi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom bugün yaptığı açıklamada Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile Perşembe günü Oslo'da NATO dışişleri bakanları toplantısında biraraya geleceğini söylemişti.

Ancak Billstrom'un sözcüsü daha sonra, "Türkiye Dışişleri Bakanı'nın gelmeyeceği konusunda bilgilendirildik, bu nedenle orada herhangi bir görüşme olmayacak" dedi ve görüşmenin yine de "yakında" gerçekleşeceğini kaydetti.

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından NATO üyeliği için başvuruda bulunmuştu. Ancak Finlandiya Nisan ayında NATO’ya katılırken, İsveç'in üyeliği Türkiye ve Macaristan'ın itirazları nedeniyle gecikti.

Türkiye, terörist olarak gördüğü militan grupların üyelerini İsveç'in barındırdığını ve Ankara'nın güvenlik endişelerini gidermek için geçen yıl Haziran ayında Madrid'de varılan anlaşma kapsamında üzerine düşeni yapmadığını söylüyor.

İki ülke arasındaki NATO görüşmeleri, Türkiye’deki seçim sürecinde durma noktasına gelmişti.

Billstrom, "Seçim sonucunu da öğrendiğimize göre, artık daha yüksek bir vitese geçebilmeyi ve işleri hızlandırmayı dört gözle bekliyorum" dedi.

Billstrom, hükümetin İsveç'in 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılacak ittifak zirvesine kadar NATO'nun 32’nci üye ülkesi olmasını umduğunu yineledi.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG