Erişilebilirlik

İşyerinde Egzersize İnşaat Şirketinden Çözüm


İşyerinde Egzersize İnşaat Şirketinden Çözüm
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

Ne kadar yararlı olduğunu çok iyi bilmemize rağmen çoğumuz, egzersizi gündelik yaşantımızın bir parçası haline getirmekte zorluk çekiyoruz. Oysa bu durum, Mortenson inşaat firmasında çalışanlar için sorun oluşturmuyor.

Uzakdoğu’da yüzlerce inşaat işçisinin hep birlikte çömelme egzersizi yapması sıra dışı olmaz. Peki ya Amerika’nın Orta Batı kesiminde?

Mortensen inşaat firması, 20 yıl önce işçileri için günlük esneme egzersizleri başlatmış. Marquette Üniversitesi Atletik Eğitim Programı Direktörü Chris Geiser’a göre bu çok iyi bir fikir: ”Egzersiz programı, işçilerin ev hayatının gündelik uğraşlarından sıyrılmalarını, işyeri havasına uyum sağlamalarını, ekipleriyle bir araya gelmelerini sağlıyor.”

Egzersizlerin, Milwaukee kentindeki bu inşaat sahasında ağır iş makinası operatörlüğü yapan işçilerin iş güvenliğine katkısı da var.

Sabahın erken saatlerinde yapılan egzersiz, hem bedeni hem de zihni, sahadaki olası tehlikelere hazırlıyor: ”Her inşaat sahasında tehlikeler için zihinsel olarak hazırlıklı olmalısınız, çünkü her an herşey olabilir. İşler sürekli değişiyor, kafanızın adeta bir mil üzerinde döndüğünü düşünün. Ne zaman neyle karşılaştığınızı bilemezsiniz.”

Başka Amerikan firmaları da masmavi gökyüzü altında topluca egzersiz yapmanın değerini yakında anlayıp kendi programlarını başlatabilir.

XS
SM
MD
LG