Erişilebilirlik

İtalya Kıyısında Parçalanan Teknede 62 Can Kaybı


İtalyan yetkililerin verdiği bilgiye göre sığınmacıları taşıyan ve İzmir'den hareket eden ahşap teknenin İtalya'nın güneyindeki Calabia bölgesinin doğu kıyısında yer alan Cutro'da kayalıklara çarparak parçalara ayrılması sonucu 62 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin en az 14'ünün çocuk olduğu kaydedildi.

Bölge yetkisili Manuela Curra, sağ kurtulanların verdiği bilgiye göre teknede 180 ila 200 kişinin bulunduğunu düşündüklerini söyledi.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, bugün yaptığı açıklamada, boğularak hayatını kaybedenler arasında 25'ten fazla Pakistan vatandaşı olduğunu düşündüklerini kaydetti.

İzmir'den Yola Çıktığı Belirtilen Tekne İtalya Kıyılarında Battı: Onlarca Can Kaybı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:01 0:00

Cutro Belediye Başkanı Antonio Ceraso, teknenin üç ya da dört gün önce içinde Afganistan, İran ve diğer bazı ülkelerden sığınmacılarla İzmir’den denize açıldığını belirtti.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre bir kişi insan kaçakçılığı suçlamasıyla gözaltına alındı.

İtalyan yetkililerin verdiği bilgiye göre aralarında 14 çocuğun da bulunduğu 62 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi kurtarıldı.

Yaşamını yitirenler arasında birkaç aylık bir bebeğin de olduğu kaydedildi.

Arama kurtarma çalışmalarında itfaiye görevlileri, sahil güvenlik, sınır polisi katıldı, havadan helikopterle de destek verildi.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, olumsuz hava koşulları altında 20 metre uzunluğundaki teknede çok fazla sığınmacı bulunduğunu belirtti ve insan kaçakçıları nedeniyle birçok hayatın yitirilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Meloni, insan kaçakçıları tarafından organize edilen bu tür yolculukları başladıkları yerde baskılamak için çaba harcayacağının mesajını verdi ve bu konuda Avrupa Birliği liderlerinden yardım isteyeceğini de kaydetti.

Meloni, iktidardaki aşarı sağ koalisyon hükümetinin başbakanı.

İtalya sığınmacıların deniz yoluyla Avrupa’ya ulaşmak ve oradan da kuzeydeki daha zengin ülkelere gidebilmek için en önemli iniş noktalarından biri.

Birleşmiş Milletler verilerine göre 2014 yılından bu yana Akdeniz’de 17 binden fazla sığınmacı hayatını kaydetti. Bu yılın ilk iki ayında ise 220’den fazla kişi ya hayatını kaybetti ya da kayboldu.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG