Erişilebilirlik

Ivanka Trump Kadın Zirvesi İçin Almanya’da


Kadınların ekonomide güçlendirilmesini ele alan W20 (Women 20 - Kadın 20) Zirvesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump’ın katılmıyla Berlin’de başladı. Temmuz ayında Hamburg’da dünyanın en büyük ekonomiye sahip 19 ülkesi ile Avrupa Birliği'nin katılmıyla yapılacak G20 Zirvesi öncesinde düzenlenen W20 Zirvesi’ne Başbakan Angela Merkel, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Hollanda Kraliçesi Maxima ve Kanada Dışişileri Bakanı Chrystia Freeland ile toplam 100 ülkeden kadın delegasyonları iştirak ediyor. W20 ilk kez 2015 yılında G20 dönem başkanlığını yapan Türkiye’nin girişimi ile bir araya gelmişti. Berlin’deki buluşamaya katılan W20 Türkiye Başkanı Gülden Türktan yaptığı panel konuşmasında, son iki yılda kadınların özellikle istihdam alanında güçlendirilmeleri konularında önemli mesafe aldıklarını ifade ederek, W20 Zirvesi’ndeki sonuç bildirgesinin G20 Zirvesi’nde de görüşüleceğini duyurdu. G20 Zirvesi her seneki toplantılarına üye ülkelerin yanı sıra, Women20 gibi uluslararası kuruluşları da davet ederek, taleplerini ele alıyor. W20 Zirvesi’nin, 2025 yılına kadar kadın-erkek arasındaki istihdam eşitsizliği arasındaki farkın yüzde 25 azaltılarak, 100 milyon kadına yeni iş imkanı sağlanması konusunda bir yol haritası hazırlaması bekleniyor.

W20 Zirvesi’nde en çok ilgi toplayan katılımcı kuşkusuz Ivanka Trump oldu. Ivanka Trump'ı, Beyaz Saray'ı mart ayındaki ziyareti sırasında Almanya Başbakanı Angela Merkel özel olarak davet etmişti. Ivanka Trump, W20 kapsamında Merkel’le katıldığı bir toplantıda, kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesinin 21. Yüzyılın en önemli sorun ve hedeflerinden biri olduğunu söyledi. ABD’nin erkek-kadın eşitliği açısından başka ülkelerin önünde olduğunu belirten Trump, buna rağmen özellikle yönetici konumundaki kadınlarının sayısının tatmin edici bir orana ulaşmadığını belirtti. Babası ABD Başkanı Donald Trump'ın kadınlara karşı duruşunun ve onlar hakkında söylediği bazı cümlelerin yanlış yorumlandığını savunanan Ivanka Trump, babasının gerçekte kadınların iş dünyasında yükselmeleri için çaba gösterdiğini ve kendisine de büyük destek verdiğini belirtti. Ivanka Trump'a resmi bir görevi olmamasına rağmen Beyaz Saray’da bir ofis verilmesi eleştirilere neden olmuştu. Bu arada Başbakan Angela Merkel, kadın odaklı çabaların artırılması amacıyla ABD, Kanada, Hollanda ve Almanya’nın ortak bir mali fon oluşturacağını ve özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki girişimci kadınlara bu fon üzerinden kaynak sağlanacağını açıkladı. Merkel, söz konusu fonun finansmanının Hamburg’daki zirvede de konu olacağını bildirdi.

G20'nin 12. olağan zirvesi 7-8 Temmuz tarihinde düzenlenecek. Küresel nüfusun yaklaşık üçte ikisini oluşturan G20 ülkelerinin gündeminde, sürdürülebilir kalkınma, finans alanında ekonomik esnekliği güçlendirmek, dijitalleşmeyi şekillendirmek ve Afrika’ya yatırımlar olacak. Angela Merkel’in ev sahipliğinde, ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı zirveye karşı yoğun protesto gösterileri bekleniyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG