Erişilebilirlik

İstifa Eden Ağıralioğlu Seçim Sonucunu Bekleyecek


Yavuz Ağıralioğlu
Yavuz Ağıralioğlu

Geçtiğimiz hafta “terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız, memleket meselelerine şantaja dönüştürmenize asla razı olmayız” sözleriyle HDP’nin aday çıkarmayarak Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemesinden duyduğu rahatsızlığı ortaya koyan İyi Parti İstanbul milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, bugün partisinden istifa etti.

Ağıralioğlu’nun açıklamasından sonra Twitter hesabından “Çanakkale’de kanlarımız üzerine ettiğimiz kardeşlik yeminini bozan biz olmayacağız” diyerek bu çıkıştan rahatsızlığını ortaya koyan İyi Parti lideri Meral Akşener, Pazartesi günü yüz yüz görüşme randevusu isteyen İstanbul milletvekilini kabul etmeyerek kendisiyle arasına mesafe koymuştu.

İYİ Parti’nin bir dönem parti sözcülüğünü üstlenen Ağıralioğlu, dün de cumhurbaşkanlığı adaylığını Millet İttifakı’na dayattığını söylediği Kılıçdaroğlu’na 14 Mayıs’taki seçimlerde oy vermeyeceğini açıklamıştı.

Ağıralioğlu istifa ederken sert sözler kullandı

Bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında seçime kadar başka bir partiye katılmayacağını ve seçim sonuçlarına göre rotasını belirleyeceğini dile getiren Ağıralioğlu, parti kurullarına yük olduğunu hissettiği için istifa ettiğini söyledi.

İstifa Eden Ağıralioğlu Seçim Sonucunu Bekleyecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

İstanbul milletvekili, “Cumhurbaşkanlığı ortak adaylığı iradesine imza atmadım, partimin oldu bitti ile karşı karşıya bırakılıp, bütün emeklerin 3-5 günde heba edilmesine itiraz ettim. Bu dayatmayı kabul edilemez bulduğumu ifade ettim. Akabinde basın toplantısı tertip ettim ve milletvekili adaylığına başvurmadım. Açıklamalarımla partimin siyasi olarak mutabık kaldığı siyasal zemini gölgeler haline geldim. Arkadaşlarıma, parti yetkililerine yük olur hale geldim. Kendimi buradan çekiyorum. Terörün gölgesini düştüğü yerde olmayacağını beyan etmeyeceğim yüzlerce konuşmam vardır. Ben ‘dün dündür bugün bugündür’ diyebilecek bir siyasi gelenekten gelmiyorum. Ben ‘köprüyü geçmek falan’ diye başlayacak bir oportünizmin konusu olmadım. Memleketin en müstesna makamlarının şantaja maruz kaldığı gerçeğinin beni mecbur ettiği için bu kararı verdim” dedi.

İYİ Parti’de dört kez görevinin değiştirildiğini ve bunun ikisini medyadan öğrendiğini belirten Ağıralioğlu, bunun kendisini değersiz hissettirdiğini de not düştü.

“Ağıralioğlu Kürt’e Alevi’ye kurban olsun”

Kılıçdaroğlu’na karşı olmasının CHP liderinin Alevi olmasıyla ilişkili olmadığını ifade eden İYİ Parti milletvekili, “Kürt düşmanı” olduğu için HDP’yle işbirliğine karşı olduğu iddialarını da sert bir şekilde yalanladı.

Ağıralioğlu, “Sayın Genel Başkan dahil ithamın, iftiranın he türlüsü ile karşılaştı. Türk milleti ‘kırk satır mı kırk katır mı’ arasına sıkıştırılamayacak bir millettir. Kim kazanacak şehvetine kurban verilemeyecek meselelerdir bunlar. Mücadeleyi kirletmemek en zor şeydir. Mücadele edeceğiz ama devlet millet düşmanlarına tebessüm etmeyeceğiz. Siyasi rekabet edeceğiz ama çocuklarımızın katillerinden bir şey ummayacağız. İtirazlarımı sıralarken bunların bazı medya organlarında şöyle değerlendirildiğini duydum. ‘Ağıralioğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'na Alevi olduğu için, HDP'ye de Kürtlere karşı olduğu için karşı çıkıyor' diyorlar. Kim diyorsa ki ‘Ağıralioğlu, Kılıçdaroğlu'na Alevi olduğu için, HDP'ye de Kürt olduğu için karşı çıkıyor’, namussuzdur, alçaktır. Yavuz Ağıralioğlu Kürt'e kurban olsun, vatanına milletine bağlı Aleviler’e kurban olsun. Ömrüm bu hatta durdu, bundan sonra da durağım burası” dedi.

“Bu seçim, ciddi siyasi temizlik yapacak bir seçimdir”

Konuşmasında Cumhur İttifakı’na pek bir eleştiri getirmeyen Ağıralioğlu yalnız CHP, HDP ve İyi Parti yönetimini değil aynı zamanda Millet İttifakı’nı oluşturan diğer partileri de hedef aldı.

“Çok arzu ederim ki seçim sonuçları kim kazanırsa kazanırsın yüzde 75-25 bitsin. 80-20 bitsin. Bu sistemin bize yaptığı kötülük 51/49 korelasyonudur. Bu duygu, siyaseti ilkesizleştirdiği gibi, siyasi kazanma hattında 51'in aziz, 49'un canı cehenneme duygusu oluşturmaktadır. Oyu bile olmaz partilerin, sandığa girmemiş partilerin kazanmak uğruna siyasi ittifaklara dahil olması siyaseti itibarsız hale getirmektedir. İktidarı hile ile kazanırsanız, millete ilkesizlikle hizmet imkanı yakalamış oluyorsunuz. Devlet başkanlığını cumhurbaşkanlığı makamını bir şantajın hedefi haline getiren, ‘bize mahkumsunuz’ duygusu ile ‘bizimle müzakere edeceksiniz’ imkanını şımarıklıkla birleştirip birtakım maddeleri Türk hükümetine, Türk devletine TBMM'ye dayatan bu münasebetsizliğin önüne geçecek olan bizleriz. Bu seçim, ciddi siyasi temizlik yapacak bir seçimdir.”

İstifası sırasında “terörün düştüğü yerde olmayacağız” diyerek HDP ile PKK’yı eşitleyen bir tutum alan Ağıralioğlu, tekrarlanan İstanbul seçimlerinden sonra TBMM’de yaptığı konuşmada “Her PKK’lı HDP’lidir, her HDP’li PKK’lı değildir, her vatandaşını terörize eden bir dili doğru bulmadık” demişti.

İYİ Parti’li Erdem: “Bu seçim iyilikle kötülüğün seçimi işte o kadar”

Ağıralioğlu’nun istifa edeceği kulislerde konuşulmaya başladığı sırada İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, Ağıralioğlu’nun tali bir mesele üzerinden tutum aldığını ima eden bir paylaşımda bulundu.

Erdem, “Bu seçimde isimlerin önemi yok. Onun için hiç kimse kendini kandırmasın. Mazeret aramasın. Milleti aptal yerine koymasın. Her kim ki tek adam rejiminin değişmesi için çalışmaz ve hakka, hukuka, adalete aykırı, vatana, millete, insana zarar veren bu düzenin devamına en ufacık bir katkı sağlar, değirmenine su taşırsa hesabını tarih önünde bir gün muhakkak verir. Bu seçim iyilikle kötülüğün seçimi işte o kadar. Bu da böyle biline” dedi.

Ağıralioğlu’nun istifası sonrası İyi Parti’nin Meclis’teki üye sayısı 36’ya düştü.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG