Erişilebilirlik

Akşener: 'İYİ Parti Seçimi Anlamlandıran Partidir İnce’ye Katılmıyorum'


Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 24 Haziran’daki seçim sonuçlarına ilişkin ilk açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı adaylığı nedeniyle milletvekili olmadığı partisinin genel başkanlığını sürdüreceğini açıkladı.

Akşener, Salı sabahı Genel İdare Kurulu (GİK) ve milletvekilleriyle basına kapalı şekilde seçim değerlendirmesi toplantısı yaptı. Gözler Akşener’in, Cumhurbaşkanı adayı olarak girdiği 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilme şansı da olmadığından İYİ Parti’de herhangi bir şekilde genel başkanlık tartışması olup olmayacağındaydı. Ancak İYİ Parti’nin Başkanlık Divanı’nı da kapsayan en üst karar organı GİK’ten Akşener’in liderliğine onay çıktı. ​


Zor şartlar altında geleceğe umudumuzu arttıran sonuç

Akşener, saat 13:00’da kameralar karşısına geçti ve seçim sonucunda İYİ Parti’nin başarılı olduğu mesajlarını verdi. Akşener, “Değerlendirme sonucunca Genel İdare Kurulu kararı, alınan bu sonucun milletimizin geleceğine olan büyük bir kazanım olduğu yönündedir. Bütün zor şartları içerisinde geleceğe umudumuzu arttıran sonuçtur. İYİ Parti'nin benim genel başkanlığımda yola devam etmesi kararı alındı” dedi.

"7. ayımızda siyasal iklimi değiştirdik"

Türkiye’nin demokrasi ve hukukundaki gerileme nedeniyle İYİ Parti’nin siyaset sahnesinde yer aldığını anlatan Akşener, güçlü devlet şiarıyla kararlılıkla hareket ettiklerini kaydederek, “Bir adım bile geriye çekilmedik. Daha 7’nci ayımızdayken milleti umutsuz bırakılmış Türkiye’nin siyasal iklimini değiştirdik. Demokrasimize nefes aldırdık” diye konuştu.

"Merkez parti eksikliğini ilk seçimde giderdik"

Seçim sonucunda parlamentoda millet için daha azimle çalışacaklarını söyleyen Akşener, “Siyasete ve millete verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. İYİ Parti, Türk siyasetinin uzun zamandır hissettiği merkez parti eksikliğini girdiği ilk seçimde gidermiştir. Milletimiz ikili yapıya mahkum kalmadığını hissetmiştir. İYİ Parti, çözümcü, kapsayıcısı Türkiye’yi geleceğe taşıyacak vizyona sahip güvenilir bir yapı olduğunu göstermelidir. Genç ve çocuklarımızın geleceğe umut içerisinde hazırlandığı Türkiye için tüm imkanlarımızla siyasi mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

"8 aylık İYİ Parti yüzde 10 aldı, İnce’ye katılmıyorum"

Akşener, CHP adayı Muharrem İnce’nin seçim sonrası yaptığı ilk açıklamada, CHP’nin kurduğu ‘Millet İttifakı’ndaki diğer partiler tarafından beklenenden daha az oy alındığını söylediği sözleri soruldu. İnce, İYİ Parti’nin en az yüzde 12 oy almasını beklediklerini dile getirmişti. İnce’nin sözlerini nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine Akşener, “CHP sistemi içerisinde bakıldığında yüzyıllık bir CHP yüzde 22 oy kaldı. 50 yıllık MHP yüzde 11 oy aldı. AKP bütün devlet güçleriyle, bütün imkanlarıyla seçim kampanyası yaptı ve o da yüzde 41 oy aldı.

HDP yüzde 11 oy aldı. Emekli parası, gönüllü harçlıklarıyla kurulmuş olan 8 aylık İYİ Parti yüzde 10 oy aldı. Bu çerçevede baktığımızda Sayın İnce’nin bu sözlerine katılmıyorum” dedi.

Akşener, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ifadesini hatırlatarak, “Biz bir köprünün başını tuttuk” diyerek İYİ Parti’nin artık siyasette önemli bir aktör olduğu mesajını verdi.

YSK’ya neden gitmedi?

Akşener, kendisine bugünkü açıklamasında gazetecilerden “YSK’nın önüne niye gitmediniz?” sorusu sorulmasını beklediğini de belirterek, “Sayın İnce ve CHP temsilcileri, Sayın Erdoğan’ın kazandığını ifade ettiler. Herhangi bir gerilime sebep verecek bir hadisenin olmadığını ana muhalefet partisi adayı ve temsilcileri söylediler. Dolayısıyla ben bunu yapmadım. Ben arkadaşlarımla beraber burada izledim” diye konuştu.

"Hakkımda 1 milyon TL’lik dava açıldı"

Akşener, Anadolu Ajansı (AA) muhabirince AA’ya yönelik eleştirileriyle ilgili soru üzerine, seçim gecesi sadece Anadolu Ajansı’na Berat Albayrak’ın (Erdoğan’ın damadı/Bakan) talimat verdiğine dair duyumu sosyal medyadan soru olarak sorduğunu söyledi. Akşener, “Ben soru olarak sordum. O bir soruydu. Bu soruya karşılık 1 milyon TL’lik tazminat davası açıldı hakkımda” bilgisini verdi.

“Tehdit edildi mi?”

GİK üyeleriyle birlikte vekiller mazbatalarını aldıktan sonra İYİ Parti’nin yol haritasının ortaya çıkacağı derinlikli bir toplantı yapacaklarını da açıklayan Akşener, ilerleyen günlere ilişkin o toplantıdan sonra bilgi vereceğini de ifade etti.

“Tehdit edildiniz mi?” sorusu üzerine, Akşener, saat 01:30’a kadar genel merkezde bulunduğunu belirterek, “O gece ne bir telefon aldım, ne de başka bir şey. Benim geçmişim bugünümün teminatıdır” yanıtını verdi.

TBMM’de grupta konuşacak

Bu arada Akşener, milletvekili olmadığı için TBMM’de parti yönetimi bakımından İYİ Parti Grup Başkanı seçilmesi gerekliliği söz konusu. Bu durum hatırlatılınca Akşener, “Evcilik oynamıyoruz” diyerek hepsini GİK’te konuşarak yapacaklarını belirtti. Ancak Akşener, TBMM’de ilk grup toplantısına katılarak konuşacağını da vurguladı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG