Erişilebilirlik

‘İzmir’de İyilik Var’


‘İzmir’de İyilik Var’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Dünya Gönüllüler Günü nedeniyle üç yıldır, “İzmir’de iyilik var” sloganıyla bir araya gelen sivil toplum kuruluşları bu yıl da İzmir Gündoğdu Meydanı’ndaydı. Bu yılki teması “Sorumlu Tüketim” olan etkinlikte, geri dönüşümün önemi vurgulandı.

İyilik hareketi, Yaşar Üniversitesi’nin sosyal sorumluluk dersinde başladı. Ders kapsamında öğrenciler, farklı sivil toplum kuruluşlarında toplum hizmeti uygulaması yapmaya başladı. Kampüsten doğan iyilik hareketi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de katkısıyla bütün şehre yayıldı.

Bilinçli tüketim

Yaklaşık 140 sivil toplum kuruluşu üç senedir Dünya Gönüllüler Günü nedeniyle belirli bir tema etrafında ortak etkinlik düzenliyor. Geçen yılın teması, engellilerin yaşamın bütün alanlarına erişimiydi. Bu yılın teması ise, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda “bilinçli tüketim” olarak belirlendi.

VOA Türkçe’ye konuşan Yaşar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Programı Koordinatörü Kevser Çimenli “İnsanları bir şeyi atmadan önce dönüştürmeleri, yeniden kullanmaları, takas etmeleri, armağan etmeleri ya da en sonunda geri dönüşüme göndermeleri konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bu konuda ciddi anlamda hareketlenme yarattığımıza inanıyoruz” dedi.

Çöpe atmak yerine, dönüştürüp kullanmak

Gündoğdu Meydanı’ndaki etkinliğe yaklaşık 140 sivil toplum kuruluşu katıldı. Tüketip çöpe atmak yerine dönüştürüp kullanmanın önemi vurgulandı. Etkinlik çerçevesinde, organik atıklardan kompost gübre yapımı anlatıldı. İkinci el kitap ve çanta takası yapıldı. Ayakkabılar tamir edildi. Terziden basit tamir ve onarım teknikleri öğrenildi. Sepet ve file örme yöntemleri gösterildi. VOA Türkçe’ye konuşan 36 yıllık terzi Erol Yerlikaya, insanların elbiselerini tamir etmek yerine çöpe atmasından şikayetçiydi. Yerlikaya, “Tamire gelenler azaldı. Terzilik artık eskisi gibi değil. İnsanlar yeni eşyalarını atıyorlar. Bize getirip tamirlerini, tadilatlarını yaptırmıyorlar” dedi.

Etkinlik kapsamında farklı müzik grupları sahne aldı. Çay, kahve ve çorba ikramları yapıldı. Sıfır atık hedeflenen etkinlikte, katılımcılar bardak ve termoslarını yanlarında getirdi.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG