Erişilebilirlik

İzmir’de Şiddete Karşı AK Parti ve CHP’den Ortak Tavır


AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı ve CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu
AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı ve CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu

İzmir’de dün gece Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) afişlerinin asılı olduğu Buca’daki bir kıraathanede Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile CHP destekçileri arasında yaşanan kavganın ardından iki partinin İzmir il başkanları şiddete karşı ortak tavır aldı.

CHP’liler İzmir AK Parti milletvekili adayı Savcı Sayan’ın seçim otobüsünde bulunanların kıraathaneye saldırdığını söylerken, Sayan ilk saldırının kahvehaneden geldiğini öne sürmüştü.

“Seçimi bir demokrasi şöleni olarak bitireceğiz''

Dün gece telefonla konuşan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ve AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, bugün Cumhuriyet Meydanı’nda gazetecilerin önünde kucaklaşarak bir açıklama yaptı.

Aslanoğlu, ''Dün yaşanan olaylar nedeniyle biraraya geldik. Biz il başkanları olarak şiddet nereden gelirse gelsin, hangi sebeple, hangi bahane ile üretilirse üretilsin şiddetin olmamasını istiyoruz. Tabii ki siyasi rekabet olacaktır. Ama herhangi bir gencimizin burnu kanamadan bu süreçlerin tamamlanmasını istiyoruz. Kardeşlik içerisinde, birlik içerisinde seçim gününe kadar, İzmir'den tüm Türkiye'ye kardeşlik ve barış mesajları vermek istiyoruz. İnşallah hiçbir tartışma, şiddet olayı yaşanmadan seçimi bir demokrasi şöleni olarak bitireceğiz'' dedi.

“Hiçbir şiddeti, olumsuz eylemi kabul etmiyoruz”

Hiçbir şiddet eylemini kabul etmediklerini belirten Saygılı ise CHP il Başkanı’nın dün kendisini aradığını belirterek, “Nezaketli bir biçimde davet etti. Kendisi ile telefonla görüşerek birçok konuyu ele alıyoruz. Bugün de sizlerin huzurunuzdayız. Her zaman bu kardeşlik hukuku çerçevesinde, güzel İzmir’imize yakışır bir şekilde seçimlere gidiyoruz. Hiçbir şiddeti, olumsuz eylemi, şehrimizin marka değerine, kardeşliğine, beraberliğine, birliğine sıkıntı çıkartacak hiçbir eylemi kabul etmiyoruz. Biz güzel İzmir’imizde birlik beraberliğin, kardeşlik hukukunun gerektirdiği davranışları her zaman destekleyen, şiddete karşı dik duran, kimsenin üzülmesini istemeyen iki il başkanıyız. Güzel İzmir’imize yakışır biçimde seçimlere gidiyoruz. İzmir için çalışmaya devam edeceğiz. Kazanan İzmir olacaktır” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG