Erişilebilirlik

Japonya Dışişleri Bakanı Bağış Skandalı Nedeniyle İstifa Etti


Japonya Dışişleri Bakanı Seiji Maehara

Japonya'da Dışişleri Bakanı Seiji Maehara, seçim kampanyası sırasında yasal olmayan bir bağış aldığını kabul ederek istifasını Başbakan'a sundu.

Bakan'ın ani istifası, 2008 yılında yabancı uyruklu birinden 600 dolar bağış aldığı iddialarının ardından geldi. 6 aydır Dışişleri Bakanlığı yapan Maehara'ya, Başbakan Naoto Kan'ın koltuğuna geçecek isim gözüyle bakılıyordu.

Pazar günü bir konuşma yapan Bakan, Japon halkından özür diledi ve "temiz bir siyasi geçmiş" sözü vermesine karşılık böylesine güven sarsıcı bir olaya karıştığı için üzgün olduğunu belirtti.

İktidardaki Demokratik partinin bir başka üyesi Ichiro Ozawa da bir süre önce siyasi kampanyasında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle suçlanmıştı. Bunun ardından Başbakan, ülkede "parayla yürütülen" siyaset kavramına son vereceğini söylemişti.

Uzmanlar, Dışişleri Bakanı Maehara'nın böyle bir skandala karışmasının Başbakan Naoto Kan'ı çok daha zor durumda bıraktığını söylüyor.

Japon yasaları, seçimlere katılan adayların yabancılardan bağış almasını yasaklıyor.

Koreli bir kadın restoran işletmecisinden 610 dolar değerinde çek kabul eden Maehara, bağış yapıldığı sırada bu durumdan haberi olmadığını ancak yine de bütün sorumluluğu üstlendiğini söyledi. Maehara, parayı iade edeceğini de kaydetti.

XS
SM
MD
LG