Erişilebilirlik

John Kerry: 'ABD'de Son Seçim Süreci Utanç Verici'


John Kerry: 'ABD'de Son Seçim Süreci Utanç Verici'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD başkanlık seçim yarışının ülkesinin dünyadaki itibarı açısından utanç verici olduğunu söyledi.

Londra'da temaslarda bulunan Kerry, "Dışişleri Bakanı olarak bu seçimlerin ülkemin yurtdışındaki algısı açısından zor olduğunu söyleyebilirim. Hatta bazı anlar vardı ki düpedüz utanç vericiydi" ifadelerini kullandı.

Kerry Londra Belediye Başkanı Sadık Khan ile yaptığı görüşmenin ardından genç liderler toplantısında soruları yanıtladı.

Kerry ayrıca başkanlık seçim tartışmalarında gerçek konulara değinilmediğini ve bunun büyük bir değişim olduğunu da ifade etti.

Kerry dışişleri bakanı olarak başka bir ülkenin lideriyle görüşürken 'demokrasi' mesajı verdiğinde karşısındakinin kendine manidar baktığını ve bunun da zor bir durum olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı buna rağmen ülkesinin dirençli olduğunu ve bu durumu da aşıp daha güçlü hale geleceğine inandığını söyledi.

Londra'da Chatham House düşünce kuruluşunun ödül törenine de katılan Kerry, İran'la ABD arasındaki nükleer anlaşmanın sağlanmasına yönelik çabaları nedeniyle ödül aldı.

Kerry bu ödülü İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif ile paylaştı.

"Suriye zehirli kokteyl"

Ödül töreninde Suriye konusuna değinen Kerry, Suriye'deki durumu "zehirli bir kokteyle" benzetti.

Suriye'de aynı anda pek çok savaşın yaşandığını söyleyen Kerry, "Kürtler Kürtlere, Kürtler Türklere, Türkler IŞİD'e, İran Suudi Arabistan'a, İranlı Şiiler de Sunni Araplara karşı çatışıyor" dedi.

Pek çok kişinin Esad'a karşı mücadele verdiğini de söyleyen Kerry, Türkiye ile Katar'ın bazı gruplara karşı tutumundan, Suriye'ye giren Şii Iraklı milislerden ve Hizbullah örgütünden söz etti.

Kerry "Bu karışım düşünebileceğim en toksik diplomatik kokteyl ve sonucunda pek çok karmaşa var" dedi.

Rusya ile ateşkes anlaşması yaptıklarını ancak güven ortamının çok düşük olduğunu da belirten Kerry, "El Nusra ve IŞİD dahil olmadan ateşkes sağlamak imkansız" diye konuştu.

El Nusra konusunda Rusya'nın ABD'ye güvenmediğini de söyleyen Kerry, Rusya'nın El Nusra'yı Suriyeli muhaliflerden ayırmak için Katar, Türkiye, Suudi Arabistan ve ABD'yi sınaması gerektiğini belirtti.

Kerry, "Bunun için bir süreliğine bombardımanı durdurmalılar ve meşru muhalefete ateşkese katılma ve gerçek teröristlerden ayrılma fırsatı vermeleri gerekir" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı "Rusya'nın Halep'i yerle bir edene kadar bombalama arzusu var mı göreceğiz" diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG