Erişilebilirlik

Johnny Depp Eski Eşine Açtığı İftira Davasını Kazandı


Jüri üyeleri, iki yıllık evlilikleri öncesinde ve sırasında birbirlerini taciz etmekle suçlayan Hollywood yıldızları Johnny Depp ve Amber Heard'ın iftira iddialarında karar verdi. Jüri davada Johhny Depp’i haklı buldu.

Karar, Virginia eyaletinin Fairfax ilçesi adliyesinde yerel saatle 15.00'te açıklandı.

"Karayip Korsanları"nın 58 yaşındaki yıldızı Depp, Heard'a 50 milyon dolarlık iftira davası açmıştı. Heard, 2018’in Aralık ayında Washington Post gazetesi için kaleme aldığı bir görüş yazısında kendisini "aile içi istismarı temsil eden toplumsal bir figür" olarak tanımlamıştı. Depp, yazıda ismi geçmese de Heard’ün kendisine iftira attığını savunuyordu

36 yaşındaki Heard ise Depp’in avukatı suçlamaları "aldatmaca" olarak adlandırdığında eski eşinin kendisini karaladığını söyleyerek 100 milyon dolarlık karşı dava açmıştı.

Depp, Amber Heard'e veya herhangi bir kadına vurduğunu reddediyor ve ilişkilerinde şiddete başvuranın Heard olduğunu savunuyor.

Depp ve Heard, 2011 yılında "The Rum Diary" filminin çekimleri sırasında tanışmış ve 2015'in Şubat ayında evlenmişlerdi. Boşanmaları yaklaşık iki yıl sonra sonuçlandı.

Altı hafta süren davada Amber Heard'ın avukatları, müvekkillerinin gerçeği söylediğini ve yorumlarının ABD Anayasası'nın ek birinci maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğü kapsamında korunduğunu savundu.

Dava boyunca jüri üyeleri çiftin kavgalarının kayıtlarını dinledi ve Depp'in kanlı parmağının fotoğraflarını gördü. Depp, 2015 yılında Heard’ün kendisine votka şişesi fırlattığında parmağının üst kısmının koptuğunu söyledi.

Heard ise Depp'in parmağını yaraladığını inkar etti ve Depp'in o gece ona bir içki şişesiyle cinsel tacizde bulunduğunu söyledi; Depp’e sadece kendini ve kız kardeşini savunmak için vurduğunu öne sürdü.

Tanıkların ifadeleri, sosyal medyada canlı yayınlandı ve geniş izleyici kitlelerini, çiftin sorunlu ilişkisiyle ilgili ayrıntıları dinlemek için ekran başına çekti.

Hollywood'un en büyük yıldızlarından biri olan Depp, Heard'ın iddialarının kendisine "her şeye" mal olduğunu söyledi. Bu süreçte yeni bir "Karayip Korsanları" filmi beklemeye alındı ve Depp, "Fantastik Canavarlar" film serisinden çıkarıldı.

Depp, iki yıldan kısa bir süre önce, kendisini "eş dayakçısı" olarak etiketleyen İngiliz Sun gazetesine karşı açtığı bir iftira davasını kaybetmişti. Londra Yüksek Mahkemesi yargıcı, Depp’in Heard'a defalarca saldırdığına hükmetmişti.

Depp'in avukatları ABD’deki davayı, Washington Post'un basıldığı yer olması nedeniyle Fairfax ilçesinde açtı. Gazete, davalılar arasında yer almadı.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG