Erişilebilirlik

Johnson ve Lavrov Ortak Basın Toplantısında Tartıştı


İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Moskova’da temaslarda bulunuyor. İngiliz bakan ziyaretinde, Rusya’yla Batı arasındaki gerilimli ilişkilere rağmen küresel güvenlik meselelerinde işbirliği gerektiği mesajını veriyor.

Johnson ve Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ortak basın toplantısında, Rusya’nın İngiltere’deki “Brexit” referandumuna müdahale ettiği iddiaları üzerinde tartışsa da, ulusal çıkarların uyuştuğu konularda birlikte çalışma arzusunu dile getirdiler.

Johnson, 5 yılı aşkın süreden sonra Moskova’yı ziyaret eden ilk İngiliz dışişleri bakanı oldu. Rusya ve İngiltere, 2006’da eski Rus casusu Alexander Litvinenko’nun Londra’da zehirlenerek ölmesi ve Ukrayna krizi gibi bir dizi konuda son yıllarda ihtilaf yaşadı.

Johnson Rus bakanla görüşmesinin başında yaptığı açıklamada, “Bu konularda konuşmak, dürüst olmak ve şu anda bunların ilişkilerimizde engeller oluşturduğunu kabul etmek önemli, ama kendimizin bu sorunlarla tanımlanmasına izin vermemeliyiz” diye konuştu.

Ortak basın toplantısı, iki bakanın, Rusya’nın İngiltere’nin AB’den ayrılmasını istediği iddiaları hakkında kısa süreli atışmasına da sahne oldu. Lavrov, İngiliz bakanın, Rusya’nın İngiltere’deki Brexit referandumuna müdahale ettiği yönünde bir kanıt olmadığını kabul ettiğini söyledi.

Johnson tam o anda araya girerek, “Burada ‘başarısız’ ifadesi bence doğru kelime olur” diyerek, aslında müdahale olduğunu ama başarısızlıkla sonuçlandığını ima etti.

Lavrov da, İngiliz muadilinin, ülkesindeki şöhretini koruyabilmek için kamuoyu önünde kendisiyle tartışmaya ihtiyaç duyduğu şeklinde çıkıştı.

Johnson da bunun üzerine, “Sergey, beni endişelendiren senin ünün. Rusların müdahale girişimlerinin başarılı olmadığını kabul etmelisin” diye konuştu.

Lavrov da alttan almayarak, “Eylemsizlik herhangi bir netice getirmez” dedi ve Moskova’nın İngiltere’den Rus müdahalesine dair kanıt görmeyi beklediğini sözlerine ekledi.

Johnson ve Lavrov Atıştı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:38 0:00

Lavrov, iki ülke arasındaki ilişkilerin “çok düşük bir düzeyde” olduğunu kabul ederken, İngiliz ve diğer Batılı yetkililerin Rusya’yla ilgili şikayetlerini kamuoyu önünde dillendirmeyi sevdiğini, Rusya’nın ise “karşılıklı kaygıları mikrofonlar önünde değil, yüz yüze tartışmayı” tercih ettiğini vurguladı.

Johnson da iki ülkenin, İran nükleer anlaşmasının korunması, Kuzey Kore’nin nükleer programının oluşturduğu tehdit ve Suriye’ye barışın getirilmesine katkı sağlanması gibi uluslararası krizlerde işbirliği yapması gerektiğinin altını çizdi.

İngiliz bakan, “Her ikimizin de barış ve güvenlik için birlikte çalışma konusunda ülkelerimize ve dünyaya karşı bir görevimiz var” dedi.

Johnson, “İlişkilerimizdeki sorunlara bakarken, --bu ister Ukrayna, ister Batı Balkanlar ya da siber alanda yaşananlar olsun -- bu konularda konuşmanın ve dürüst olmanın önemli olduğu noktasında size katılıyorum” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG