Erişilebilirlik

Kılıçdaroğlu da Almanya’da Konuşacak


CHP Genel Başkanı, Essen’de bulunan ve 1960’lı yıllardan beri binlerce Türk işçisinin çalıştığı dünyanın en büyük eski kömür madeni Zollverein’i gezdikten sonra Cumartesi günü 10 bin seyirci kapasiteli Gruga salonunda Türkler’e seslenecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Mayıs‘ta yaptığı Köln konuşmasıyla birlikte, Türkiye’de 10 Ağustos’ta gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri Almanya gündemine de yerleşti. Başbakanın konuşması öncesi ve sonrasında Alman kamuoyunda konuyla ilgili olarak yapılan tartışmalar ön plana çıkarken, şimdi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Almanya'ya geliyor. CHP’nin Almanya örgütü sözcüsü Süheyla Kaplan tarafından yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu bugün akşam saatlerinde önce Düsseldorf’a gelecek, Cumartesi ise Essen kentinde bulunan ve 1960’lı yıllardan itibaren binlerce Türk işçisinin çalıştığı dünyanın en büyük eski kömür madeni Zollverein’i gezecek. CHP Genel Başkanı, ardından gene Essen’deki 10 bin seyirci kapasiteli Gruga salonunda vatandaşlara seslenecek.

CHP Yurtdışı İlişkiler Koordinatörü Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Amerika’nın Sesi Türkçe’ye yaptığı açıklamada, CHP'nin Almanya'da 10 eyalette kurulan örgütlerinin organize ettiği toplantının Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de sürdürdüğü Cumhurbaşkanı adayını belirleme ziyaretleri çerçevesinde yapıldığı açıkladı.
Başbakan Erdoğan’ın katıldığı toplantı ve yaptığı konuşma ile ilgili olarak yaşanan gerilimin Kılıçdaroğlu’nun konuşması sonrasında olmayacağını öne süren Durdu Özbolat, Erdoğan’ın Almanya’daki vatandaşları kucaklayamadığını savundu.

10 Ağustos’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışında yaşayan 2,7 milyon seçmen konumundaki Türk vatandaşı bulundukları ülkede sandık başına gidecek. Seçmenlerin yaklaşık 1 milyon 400 bini Almanya’da yaşıyor. Yüzde 3,8’lik oyla Türkiye’nin 73 ilini geride bırakan Almanya, 8’inci büyük seçim bölgesi olarak sandığın kaderini belirleyecek. Başbakan Erdoğan’ın Köln’de yaptığı konuşma olası cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilişkilendirilmiş, Erdoğan’ın Almanya’daki seçmene yönelik beklentisinin bir işareti olarak yorumlanmıştı.

Türkiye-AB-Almanya Araştırmalar Merkezi’nin verilerine göre, Almanya’daki Türkler Alman seçimlerinde yüzde 70’e yakın bir oranda sosyal demokrat ve sol partileri tercih ederken, Türkiye’ye yönelik siyasi tercihleri tam tersi. Başbakan Erdoğan’ın bu araştırmalardan yola çıktığını ve kendini kandırdığını iddia eden CHP Yurtdışı İlişkiler Koordinatörü Durdu Özbolat, Almanya’da yaşayan Türkler’in cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin göstereceği adaya oy vereceği tahmininde bulundu.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:07 0:00
Linki indirmek için

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Mehmet Öz Ankette 6 Puan Geride - 4 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:16 0:00
XS
SM
MD
LG