Erişilebilirlik

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Atakule Turuncuya Boyandı


Kadına Yönelik Şiddete Karşı Atakule Turuncuya Boyandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

Dünyada simgesel binaları turuncu renkle aydınlatarak kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve insan haklarına dikkat çekme kampanyası kapsamında Ankara’da bulunan Atakule turuncuya büründü ve farkındalık mesajı verildi.

Birleşmiş Milletler'in (BM) çağrısıyla dünya genelinde hükümetler, sivil toplum ve meslek örgütleri tarafından 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü arasındaki günlerde ‘insan hakları’ temalı etkinlikler düzenleniyor.

Ankara'da “16 Günlük Aktivizm” kampanyası çerçevesinde turuncu renk ile farkındalık etkinliği için Çankaya ilçesinde kentin merkezine hakim manzarasıyla simge yapı özelliğine sahip Atakule seçildi.

Ankara'da geçtiğimiz günlerde restorasyon sürecinin ardından açılan yeni Atakule de ilk toplumsal eylemini sergilemiş oldu. Atakule, eski haliyle de çevre sorunlarına dikkat çekme amaçlı eylemlere ev sahipliği yapmıştı.

Atakule’de 7 Aralık akşamı Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD), Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ve Atakule GYO işbirliğiyle kadınlara yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele için simgesel ama güçlü bir farkındalık mesajı paylaşıldı.

BM Toplumsal Cinsiyet Uzmanı ve Kadın Hakları Türkiye Programlar Müdürü Zeliha Ünaldı, etkinlikteki konuşmasında, tüm dünyada her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığını hatırlatarak kadınların seslerini duyurmaları için “Beni de duy” sloganıyla yola çıktıklarını açıkladı.

Turuncu rengin umudun ve güneşin rengi olduğunu kaydeden Ünaldı, turuncu renk ile ışığa, aydınlığa ulaşma vurgulandığı için simgesel binalara bu rengin yansıtıldığını ve böylece insanların dikkatini çekmeye çalıştıklarını anlattı.

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak da, “Beni de duy” sloganı kapsamında Ankara'nın en yüksek binası aracılığıyla turuncu rengi herkesin görmesini sağlayarak farkındalığı amaçladıklarını ifade etti.

Atakule’deki etkinliğe sivil toplum örgütleri üyelerinin yanı sıra alışveriş merkezi personeli ve vatandaşlar da destek verdi.

Atakule'nin turuncu renk ile aydınlatıldığı dakikalarda etkinliğe katılanlar atkılarını açarak, hep bir ağızdan “Beni de duy” sloganını seslendirdi.

XS
SM
MD
LG