Erişilebilirlik

Kaddafi Uçuş Yasağına Karşılık Vereceklerini Bildirdi


Kaddafi Uçuş Yasağına Karşılık Vereceklerini Bildirdi

Muammer Kaddafi ülkesine karşı uçuş yasağı uygulanırsa Libya’nın Batı ülkelerine savaş açacağını söyledi.

Kaddafi, TRT’ye verdiği demeçte, uçuş yasağının gerçek amacının Libya’yı kontrol altına almak, petrollerini ele geçirmek olduğunu öne sürdü.

Kaddafi, daha önce yaptığı gibi ülkesindeki başkaldırıdan El Kaide’yi ve lideri Usame Bin Ladin’i sorumlu tuttu; yardıma istemediklerini, paraları olduğunu söyledi.

Kaddafi, Zintan‘da kendisini destekleyenlere hitaben yaptığı konuşmada da, karışıklıklardan Afgan, Cezayirli, Mısırlı ve Filistinli teröristleri sorumlu tuttu.

Bu arada Kaddafi kuvvetleri Bin Cevat kentini muhalefetin elinden geri almaya çalışıyor. Kaddafi’ye sadık birlikler, dün de Ras Lanuf petrol limanı ve çevresine yeni hava saldırıları düzenledi.

Muhalefet kuvvetlerinin kontrolündeki Bingazi’de ise muhalefetin kurduğu geçici konsey Avrupa ülkeleriyle teması sürdürüyor. Konsey üyeleri Mahmut Cibril ve Ali Es İsawi, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Sorumlusu Catherine Ashton’a dün telefonla gelişmeler hakkında bilgi verdi. İki muhalefet liderinin Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ile görüşmek üzere Paris’e gitmesi bekleniyordu.

Muhalefet, Kaddafi’nın hava saldırılarının başarısızlığını elinde yeterli sayıda kendine sadık asker bulunmamasına bağlıyor. Konsey’in ülkeden ayrılması için Kaddafi’yle pazarlık yaptığı yolundaki haberler de yalanlandı.

Konsey üyelerinden Abdül Hafid Ghoga, muhalefetin pazarlığa hazır olmadığını söyledi ve Batı ülkelerinden Libya’ya karşı uçuş yasağı uygulamalarını istedi.

XS
SM
MD
LG